požar-972x555

(Фото) Запалена џамија во Германија

Џамија во германското гратче Рајникендорф во Берлин е запалена, при што засреќа  немало повредени, но зградата претрпела голема штета, соопшти полицијата.

Според АП, џамијата веројатно била запалена од тројца тинејџери рано изутрина.

Групата која управува со џамијата Коџа Синан-паша на фејсбук објавила дека целата внатрешност на зградата е уништена.

Со џамијата управува ДИТИП, религиозна организација блиска до турската влада.

Полицијата во Берлин објави дека истрагата е во тек и дека зад нападот се стојат политички мотиви.

АП потсетува дека во одделни инциденти експлозивни направи во неделата беа фрлени и на Здружението на турските мигранти во Мешдеу, западно од Германија, ист инциден забележан бил и во петокот во џамија во Лауфен на југот на земјата. Засега никој не е повреден, а полицијата и понатаму ги испитува двата случаи.

DX__-3aWkAEasbW DX__9rOXcAAFtSJ DX__-baWAAA5XPL

Извор:cdm/foto:twiter
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


four − = 1

%d bloggers like this: