nepal-avion

Се урна авион со 67 патници на стадион во Катманду

Авион на компанија од Бангладеш се урна во непосредна близина на меѓународниот аеродром во Непал, Катманду, објави Би-Би-Си.

Авионот излетал од пистата за време на слетувањето и запалил, а пожарникарите се обидувале да го изгаснат пожарот.

Портпаролот на аеродромот соопшти дека авионот се урнал на блискиот фудбалски двор.

Би-Би-Си објави дека се претпоставува дека во авионот имало 67 лица. Сепак, локалната веб-страница на My Republica тврди на летот имало 78 патници.

Повеќе луѓе се повредени, соопштија официјални лица од непалската полиција за Би-Би-Си, а досега спасени се 17 лица.

На снимките објавени на социјалните мрежи, се забележува чад кој се подига од аеродромската писта.

Извор:cdm
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


5 + six =

%d bloggers like this: