top5.2 (1)

Топ 5 трансфер новости оваа недела.(12.03.2018)

Karim-Benzema-661562

Према последните информации кои пристигнуваат Париз, најверојатно еден од напаѓачкото дуо, Единсон Кавани – Нејмар на крајот од сезоната ќе си замине од клубот. Најнова вест е дека управата на ПСЖ одлучи да го отпуштат тренерот Унај Емери и планираат да го донесат Карим Бензема(30), кој можеби ќе го напушти Реал Мадрид после 9 сезони, само ако Роберт Левандовски се покаже како сигурно појачање на Мадриѓаните. Пренесува весникот Парис Јунајтед.

Jonas-Hector-Koln-Transfer-News-Tottenham-Liverpool-686297Квадво Асамоа е на завршувањето на договорот со Јувентус, па управата планира да го донесе Германскиот интернационалец и лев бек на ФК Келн, Џонас Хектор(27), кој се смета за еден од најдобрите на бековската позиција. Исто така  Хектор беше мета на Дортмунд и Ливерпул но засега нема никакви сериозни напори за трансфер во ниту едниот клуб.Хектор на трансфер маркетот вреди околу 30милиони евра.

1200px-20171114_AUT_URU_4590

Гиоргиан Де Араскаета(23), кој моментално игра за Крузеиро со потпис од 2015, е мета на АС Рома.Тој е под договор до 2021 година и на трансфер маркетот би можел да прави трансфер за 15 милиони евра.

Borussia Dortmund v 1. FC Koeln - Bundesliga

Мета на неколку клубови моментално вклучувајќи ги и двата ривали од Манчестер и АС Милан, играчот од средишниот ред на Борусија Дортмунд Џулијан Вајгл(22), деновиве е тема на разговор и во тимот на ПСЖ. Вајгл е под договор со Дортмунд до Јуни 2021 и трансферот за него чини преку 45 милиони евра.

Sergej-Milinkovic-Savic-655423

Према Скај Спорт ВБ, Манчестер Јунајтед повторно пратиле скаути за Српскиот мега талент од средишниот ред на Лацио, Сергеј Милинковиќ-Савиќ(23). Од клубот јавуваат дека нема да го пуштат за помалку од 150милиони евра.

 

М.Д.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


7 + one =

%d bloggers like this: