w1

Мохамед бин Зајед, и Владимир Путин разговарале за односите, регионалните проблеми и соработката

АБУ ДАБИI, 13 март, 2018 (WAM) – Неговото височество шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, принцот од Абу Даби и заменик-врховен командант на вооружените сили на Обединетите Арапски Емирати, и рускиот претседател Владимир Путин минатата ноќ оствариле телефонски разговор во кој разговарале за пријателството и соработката меѓу двете земји.

Двете страни ги разгледале билатералните односи и начините за нивно понатамошно развивање во интерес на нивните земји и пријателски народи, како и средства за унапредување на економските, инвестициските и трговските аспекти меѓу ОАЕ и Русија.

Неговото Височество Шеик Мохамед и претседателот Путин исто така разменија мислења за важни прашања од заеднички интерес во регионот и меѓународната арена, вклучувајќи и кризи со кои се соочуваат голем број земји во арапскиот свет. Тие разговараа за напорите за нивно решавање и управување, како и за взаемна соработка и координација во борбата против тероризмот, екстремизмот и насилството.

Двајцата лидери ја истакнаа важноста на заедничката соработка за да се обезбеди сигурност и стабилност во регионот на Арапскиот Залив и регионот на Блискиот Исток.

Извор:WAM / Esraa Ismail / Rasha Abubaker
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× 6 = forty eight

%d bloggers like this: