Rex-Tillerson-940x560

Трамп го менува Рекс Тилерсон и на негово место за државен секретар го поставува Мајк Помпео

Доналд Трамп ја најави замената на Рекс Тилерсон и поставување на Мајк Помпео за државен секретар на САД.
Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, ќе биде државен секретар наместо Рекс Тилерсон, соопштил на Твитер претседателот Доналд Трамп.
Твитер порака:
“Мајк Помпео, директор на ЦИА, ќе стане нашиот нов државен секретар. Ќе направи фантастична работа! Му благодарам на Рекс Тилерсон за досегашната работа!, Додека пак, Џина Хаспел ќе стане нов директор на ЦИА и првата жена што ќе биде избрана на функцијата. Честитки за сите! “
Извор:logicno.comLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ 9 = ten