20180315MHC3001991

(Фото/Видео) Мохаммед бин Зајед го прими претседателот на Туркменистан

محمد بن زايد ورئيس تركمانستان يبحثان علاقات التعاون بين البلدين والمستجدات الإقليمية 2АБУ ДАБИ, 15 март 2018 година (ВАМ) – Неговото височество шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, престолонаследникот на Абу Даби и заменик-врховен командант на вооружените сили на Обединетите Арапски Емирати, денеска го прими претседателот на Туркменистан, Гурбангули Бердимухамедов, кој е во официјална на Емиратите беше пречекан, во Претседателската палата.

Официјалната церемонија на прием беше одржана по пристигнувањето на претседателот Бердимухамедов, каде што после интонирањето на националните химни на Туркменистан, и ОАЕ со  21  истрел на припадниците на воените сили на Емиратите беше поздравен и посакано добрдојде на гостинот од Туркменистан.

Претседателот Бердимухамедов бил поздравен од голем број шеици, министри и високи функционери, додека шеикот Мохамед ги поздрави високите претставници кои го придружуваа претседателот на Туркменистан.

Меѓу сите кои му поскааа добредојде и поздравија  туркменскиот претседател бе :Х.Х. Шеик Тахнун бин Мохамед Ал Нахјан, претставник на Абу Даби во регионот Ал Аин; Х.Х. Шеик Хазза бин Зајед Ал Нахјан, заменик-претседател на Извршниот совет на Абу Даби; Х.Х. Шеик Мансур бин Зајед Ал Нахјан, заменик премиер и министер за претседателски прашања; Х.Х. Шеик Хамед бин Зајед Ал Нахјан, шеф на судот на престолнината на Абу Даби; Шеик Калифа бин Тахун бин Мохамед Ал Нахјан, директор на Канцеларијата на семејствата на мачениците во притворниот суд во Абу Даби; Ахмед Јума Ал Зааби, заменик министер за претседателски прашања; Султан бин Саед Ал Мансури, министер за економија; Д-р Анвар Гаргаш, државен министер за надворешни работи; Обаид бин Хумаид Ал Тајер, државен министер за финансиски прашања; Сухаил бин Мохамед Фарај Фарис Ал Mazrouei, министер за енергија и индустрија; Мохамед бин Ахмед Ал Боварди, државен министер за одбрана; Д-р Тани бин Ахмед Ал-Зейди, министер за климатски промени и животна средина; Д-р Султан бин Ахмад Султан Ал Џебер, државен министер; Д-р Ахмед Мубарак Ал Мазруи, генерален секретар на Извршниот совет; Калдон Калифа Ал Мубарак, претседател на Абу Даби, извршен директор; Јасим Мохамед Буатаб Ал Зааби, претседател на Извршната канцеларија на Абу Даби; Главниот генерал Мохамед Калфан Ал Ромати е врховен командант на полицијата во Абу Даби; Потполковник Хамад Мохамед Тани Ал Румити, началник на Генералштабот на вооружените сили; Мохамед Мубарак Ал Mazrouei, заменик-секретар на судот принцот принцот принцот Абу Даби, и генерал-мајор генерал-потполковник Џума Ахмед Ал Bowardi Ал Falasi, советник на заменик-врховен командант на вооружените сили.

На страната на Туркменистан беа вклучени Рашид Мередов, заменик-претседател на Кабинетот на министри и министер за надворешни работи; Есенмярат Оразгелдиев, заменик-претседател на Кабинетот на министри; Бахаргул Абдиева, заменик-претседател на Кабинетот на министри; Максат Бабаев, заменик-претседател на Кабинетот на министри; Јајлим Бердијев, министер за одбрана;  Бегенч Гунбдогдајев, Шефот на Државната погранична служба – командант на граничната полиција; Јагишелди Какајев , советник на претседателот на Туркменистан за прашањата на нафта и гас; Шамухамет Дурдулиев, градоначалник на Ашхабад; Батир Базаров, министер за финансии и економија; Довран Оразмарадов, министер за трговија и надворешни економски односи; Министерот за образование Мамметмијарат Гердининязов, министерот за образование Атагелди Шамирадов, министерот за култура Мират Арцаев, државен министер на Туркменистан – Претседател на Државната концерна (Туркменгаз); Бајрамгелди Овесов, министер за комуникации, Алим Овезов; Раководител на државна грижа (Turkmenawtoyollary); Дауран Сабуров, раководител на државната служба (Туркменховаолар); Аманмярат Гурдов, претседател на Државната служба за поморски и речен сообраќај; Mergennepes Annanepesov, генерален директор на Државната асоцијација (Туркменски атриум), Рахимберди Џепбаров, претседател на Одборот на Државната банка за надворешни економски работи; Александар Дадаев, градоначалник на областа Аваза на Туркменбаши, како и голем број високи функционери.

На средбата било разговарано за проширување на меѓусебната соработка од делот на економијата, билатарелната соработка, како и проблемите во регионот на Блискиот исток.محمد بن زايد ورئيس تركمانستان يبحثان علاقات التعاون بين البلدين والمستجدات الإقليمية 3محمد بن زايد ورئيس تركمانستان يبحثان علاقات التعاون بين البلدين والمستجدات الإقليمية 3

Извор:WAM / Rola Alghoul / MOHD AAMIR
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


three × 7 =

%d bloggers like this: