Десетици илјади антивладини демонстранти излегоа денес на улиците на градовите во Словачка, барајќи предвремени избори за решавање на политичката криза што избувна по убиството на истражувачкиот новинар Јан Кучијак.

180316114.3_mn

 

Демонстрантите излегоа на улиците по трет пат денес, иако вчера премиерот Роберт Фицо поднесе оставка. Демонстрантите го обвинуваат Фицо и неговата коалиција за широко распространета корупција.

Минатата недела демонстрантите побараа темелна истрага за убиството на Јан Кучијак и неговата свршеница Мартина Кушнирова во најголемите антивладини протести од Баршунастата револуција од 1989 година.

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име