Соединетите Држави во Советот за безбедност на ОН го блокираа усвојувањето на нацрт резолуцијата во која се бара воздржаност и повикува на покренување на истрага за пограничните судири меѓу Појасот Газа и Израел, во кои загинаа 16 лица, соопштија денеска официјални лица. Израелските сили убија најмалку 16 Палестинци кои запалија гуми и фрлаа каменчиња преку границата на војниците.

Според палестинските податоци, со исклучок на 16 загинати, повеќе од 1.400 биле повредени, од кои 758 со боева муниција, а останатите од гумени куршуми и вдишување на солзавец.

Кувајт, кој во Советот за безбедност на ОН ги претставува арапските држави, издаде соопштение во кое се повикува на независна и транспарентна истрага за насилството.

Според неименуван дипломат на Советот за безбедност на ОН, нацрт-законот им беше предаден на членовите во петокот, но САД вчера изнесоа забелешки и не го поддржаа усвојувањето.

(Vijesti / SRNA)

Откажи одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име