Заменик-премиерот на Косово Фатмир Лимај изјавил во Призрен дека Косово не е ничиј вазал и дека претседателот на косовската влада, Рамуш Харадинај, може само да го смени само народот што го избрал. Одговарајќи на критиките на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, упатени на Харадинај по повод одлуката за разрешување на функционери на косовската полиција заради апсењето на шест мината турски граѓани осомничени за поддршка на движењето на Фетулах Ѓулен, Љимај изјавил дека Косово сака добри односи со сите, но “вазал” нема да му биде на никого.

“Мојата порака до Владата и премиерот на Косово е дека ние сме суверена и независна држава. Никој и ништо не може да му се заканува освен народот на Косово”. Тој му го даде мандатот на премиерот, и тој го сменува, ниту една друга држава, ниту друг лидер не може да ни каже кој треба да ја води Владата на Косово “, изјавил Лимај.

Тој истакна дека ова треба да му биде јасно на Ердоган, кој го покажа своето пријателство кон Косово.

“Премиерот го примени Уставот на Косово, владата се грижи за интересот на земјата и секој ќе се обидува да го допре, ќе го добие истиот одговор”, рекол Лимај, додавајќи дека Косово е западно-европска земја.

Според него, апсењето и депортацијата на турски државјани е дело на сомнителна агенда, објави Бета.

“Ќе повикаме на крајна одговорност, зошто се случи и никогаш во нашата земја заради лични агенди кои не ги претставуваат интересите на Косово тоа не може да се случи”, рекол Лимај.

Ердоган вчера во Истанбул го обвини Харадинај дека ги подржува терористите, бидејќи е сменет министерот за внатрешни работи на Косово, Фаламур Шефај, и директорот на косовската разузнавачка агенција, Дритон Гаши, заради апсењето на шестмина турски граѓани.

Харадинај го смени министерот и директорот на КОА., бидејќи не бил информиран за апсењето на шесте турски државјани поврзани со движењето Фетулах Ѓулен, кој беше обвинет во Турција со обиди за обид за државен удар.

По повод овие настани, Ердоган вчера го запраша Харадинај од кога ги штити оние кои извршија државниот удар во Турција и од кого добил наредби, и му рекол дека ќе “плати”. Тој, исто така, ги обвини САД за наводно контролирање на Харадинај, објави Н1.

Извор:(Vijesti)

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име