Рускиот претседател Владимир Путин денеска допатува во дводневна посета на Турција, каде што ќе се сретна со својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, а каде подоцна ќе се сретне и со иранскиот претседател Хасан Рохани, пренесува Кремљ. Во Москва, додадоа дека Путин и Ердоган официјално ќе ја отворат првата единица на турската нуклеарна централа “Аккују” која ја гради руската страна.

Сепак, клучна тема за разговорите меѓу Иран, Русија и Турција ќе биде ситуацијата во Сирија. Трите земји се одговорни за мировните разговори, кои прсе илично се успешни во Астана, главниот град на Казахстан. Лидерите на трите земји претходно објавија дека политичкото решение за прекинување на конфликтот во Сирија нема алтернатива.

Иранскиот претседател Хасан Рохани, неговите руски и турски колеги, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, трилатерален самит посветен на Сирија, ќе се одржат утре.

Турската државна телевизија објави дека тројцата претседатели, исто така, ќе одржат билатерални разговори на маргините на самитот.

Путин и Ердоган билатералните разговори во турскиот главен град Турција планираат да ги оддржат во рамките на “Турско-рускиот совет за соработка на високо ниво”.

На 7 март, Кремљ објави дека овој самит ќе се одржи во април, но не го прецизира точниот датум или место на разговорите.

Русија, Турција и Иран се клучни играчи во решавањето на сириската криза и организираа серија мировни разговори во Астана, главниот град на Казахстан, како и Сирискиот конгрес за национален дијалог во Сочи, со бројни делегации, меѓу кои и делегати што ја претставуваат таканаречената “вооружена опозиција” “Кој се бори против владата на Дамаск. Од овие преговори исклучени се Саудиска Арабија и нејзините блиски терористички групи , а САД во овие преговори, а имаат статус на набљудувач.

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, и неговиот турски колега, Мевлут Чавушоглу, одржаа телефонски разговор на 30-ти март за да разговараат за состанокот на Путин со Ердоган, објавија двете министерства.

“Министрите разговарале за повеќе тековни билатерални прашања во светло на претстојниот руско-турски самит”, се вели во соопштението.

Состанокот на тројцата претседатели доаѓа во време кога сирискиот конфликт влезе во нова фаза. Турција со воена кампања ги избрка Курдите од Африн и застана пред Тал Рифат и воздухопловната база Менаг во северниот дел на провинцијата Алепо, а таму сега се наоѓа сириската армија и руската воена полиција. Ердоган најави нова кампања во Манбиј, додека Иран не ги објави своите планови, иако како дел од иранскиот план може да се смета за најава на ирачкиот премиер дека ирачката армија и шиитската армија на Ирак под негова команда ќе продолжат да спроведуваат антитерористички активности на територијата на соседната земја. Русија им помага на сириската армија и на полицијата да ги отстранат последните пречки во расчистувањето на терористите од Источна Гута и да ја завршат кампањата, Дамаск ќе има на располагање околу 20.000 борци од најдобрите војници за други фронтови.

Затоа е одлучено трите претседатели, клучни странски актери во Сирија, да одржат состанок на кој ќе се договорат следните чекори за решавање на сириската криза.

Проблемот за сите три земји е присуството на околу 2.000 американски војници во северниот дел на земјата и треба да се види колку Доналд Трамп бил сериозен кога тој минатата недела објави повлекување на американските сили од таа земја, бидејќи САД ја постигнале својата цел и поразија ИСИЛ.

Сето ова, ама и како да се организира нов конгрес на партиите во Сирија, како и како да се координираат активностите на трите земји и Дамаск во согласност со резолуциите на Советот за безбедност ќе бидат темите на претстојниот самит.

Извор:logicno.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име