rohani ankara

Рохани допатува во Анкара на трилатералниот самит, на Турција, Русија и Иран

Иранскиот претседател Хасан Рохани пристигна во Анкара. На Иранскиот претседател и делегацијата на неговата земја на аеродромот Есенбог во Анкара го пречекал министерот за одбрана, Нуреттин Чаникли, иранскиот амбасадор во Анкара, Мухамад Ибрахим Тахериан Фард и други официјални претставници.
Рохани ќе присуствува на трилатералниот самит на Турција, Русија и Иран во денес, а темата на самитот е кризата во Сирија.
Претходно во вторникот рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Анкара, кој потоа се состана со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.
Извор:faktorLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− two = 6

%d bloggers like this: