Повикувајќи на труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал, рускиот претседател истакна дека отровите слини на А234 може да произведат дваесетина земји.

На заедничката прес-конференција во Анкара, руските и турските лидери разговарале, меѓу другото, и за случајот на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал. Во оваа прилика, Владимир Путин го изразил своето мислење за можноста за производство на слични отрови во дваесет земји.

На 4 март Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија беа проинајдени во безсознание  во близина на трговскиот центар Салисбури. Една недела подоцна, британската премиерка Тереза ​​Мај ја обвини Русија дека стои зад труењето на Скрипал, но не покажа докази за поддршка на нејзините тврдења, пред да ги истера 23-те руски дипломати од Велика Британија.

“Како што знаете, веста за Скрипал ја добив од медиумите. Само сакам да додадам дека според информациите од меѓународни експерти, околу 20-тина земји можат да произведат нервни агенси од ваков вид “, изјавил шефот на руската држава.

Путин изјави дека е “изненаден” од брзината на отпочнување на антируската кампања околу случајот Скрипал, бидејќи изворот на токсичен агенс кој е одговорен за труење сè уште не е утврден. “Scotland Yard, како што знаеме, официјално изјави дека ќе требаат најмалку два месеца за да се спроведе темелна истрага”, истакнал Путин.

“Не успеаја да докажат дека отровот бил произведен во Русија, а брзината со која започнала анти-руската кампања е навистина изненадувачка. Интерес на Русија е да спроведе целосна истрага за случајот Скрипал “.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека британската влада треба да и се извини за Москва, бидејќи не е можно да се докаже лондонската теорија за аферата Скрипал.

Извор:logicno.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име