Лидерот на ФЕТО, Фетулах Ѓулен, вчера за првпат го коментирал за апсењето и депортацијата на шестмина-та негови луѓе во Косово, велејќи дека тоа е бандитски потег, објави приштинскиот портал Коха Диторе.

Ѓулен, во интервју за весникот Акашам, акшам изјавил дека ѓуленистите биле фатени на надитски начин.

“Бандити киднапираат луѓето во Косово. А, кога кажувам бандити, тоа на некого може да биде му изгледа едноставно. Ова е чист бандитизам. Исто како што и киднапирањето во Пакистан е чист бандитизам и во Мјанмар. Некаде убиваат, некаде оставаат по планините. Го правеа сето тоа, а тоа не го правеле ниту предавниците кои во минатото го напаѓале Истанбул “, рекол Ѓулен.

Муслиманскиот имам кој живее во САД е клучна личност обвинет за организирање на обид за државен удар во Турција во јули 2016 година, но САД одбиваат да го екстрадираат затоа што доказите што ги добиле од Турција не биле уверливи.

Извор:cdm

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име