Mohammad bin Salman Al Saud

Несогласување во Арабија, кралот ја поддржа Палестина, а принцот Израел

Саудискиот крал Салман ја потврди поддршката на неговата земја на Палестинците во разговорот со американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми денеска, откако неговиот син и престолонаследник изјавиле дека “Израел има право да постои”.

салманФото: Твитер

Сепак, кралот “ја потврдил цврстата позиција на Кралството за палестинското прашање и легитимните права на палестинскиот народ на независна држава со Ерусалим како главен град”, објави официјалната новинска агенција на Саудиска Арабија.

Кралот потребата за обновување на мировниот процес на блискоисточниот мировен процес и постигне напредок нагласил во разговорите со Трамп после судирот на израелската армија и палестинските демонстранти минатиот петок на границата на појасот Газа, при што загинаа 18 Палестинци и беа повредени повеќе од 1.400 лица.

Саудиска Арабија и Израел немаат официјални дипломатски односи, меѓутоа надвор од очите на јавноста нивните врски се подобрија во изминатите години, бидејќи двете земји се соочуваат со заедничка закана – Иран, тврдат израелските медиуми.

Израелскиот конфликт со Палестинците се покажа како пречка за целосно зближување, бидејќи Ријад ја поддржува палестинската аспирација за независност.

Сепак, се чини дека принцот принцот Мухамед бин Салман сигнализирал уште една значајна промена во официјалната позиција на Кралството.

Mohammed-bin-Salman-940x560Фото: Твитер

Во интервјуто во понеделникот во американското списание “Атлантик”, принцот изјавил дека “и Палестинците и Израелците имаат право на сопствената земја”.

“Верувам дека секоја нација, насекаде, има право да живее мирно во својата земја. Верувам дека Палестинците и Израелците имаат право на сопствената земја. Но, ние мора да имаме мировен договор за да обезбедиме стабилност за секого и да имаме нормални односи “, изјавил саудискиот престолонаследник на прашање на уредникот на весникот, Џефри Голдберг, дали верува дека” еврејскиот народ имал право на национална држава, барем во делот на нивната родна татковина “.

Со истакнување на мировниот договор, принцот се држел до условите за регионалниот мировен предлог на неговата земја од 2002 година, кога Саудиска Арабија беше главниот спонзор на Арапската мировна иницијатива. Според оваа иницијатива, мировниот договор меѓу Израел и Палестинците е услов за нормализирање на односите меѓу арапските и муслиманските држави со Израел.

Во изминатите години, Израел ги наговестил тајните врски со Саудиска Арабија, а, кои беа негирани од страна на саудиските власти.

Сепак, во 2016 година, саудискиот генерал го посетил Ерусалим и се состанал со израелските пратеници. Саудиските официјални лица во неколку наврати се сретнаа со израелски, објавија израелските медиуми.

Саудиска Арабија, исто така, минатиот месец му дозволи на патничкиот авион на компанијата “Ер Индија“ да слета до Тел Авив преку саудискиот воздушен простор.

Престолонаследникот, исто така, зборувал за интересите кои би можеле да ја приближат Саудиска Арабија и Израел и наведил дека соработката против Иран е само една од нив, објавија израелските медиуми.

“Израел е голема економија во споредба со нејзината големина и тоа економија која расте”, изјавил соговорникот за весникот “Атлантик“, додавајќи дека “многу интереси ги делиме со Израел и, да има мир, би имало многу интереси на Израел и земјите од Савет за соработка на Заливот и земјите како Египет и Јордан “.

Извор:cdm
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− four = 4