erdogan-rohani

Ердоган се сретна со Рохани во пресрет на самитот на кој ќе им се придружи и Путин

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Анкара се состана со својот ирански колега Хасан Рохани, објави агенцијата Анадолу (АА).

Состанокот се одржува зад затворени врати во претседателската палата. После состанокот, Ердоган ќе биде домаќин на трилатералниот самит на претседателите на Турција, Иран и Русија.

Ердоган, Руани и Путин ќе разговараат за ситуацијата во воено зафатената Сирија, и во текот на денот ќе одржат заедничка прес-конференција.

Во ноември минатата година тројца лидери одржаа трилатерален самит во Сочи, додека Турција, Русија и Иран се земји кои гарантираат мировен процес за Сирија, кој се одржува во главниот град на Казахстан во Астана.

Извор:(Vijesti / AA)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


8 × = forty

%d bloggers like this: