skripal

Се урива ли британската кула од карти ? “Случај Скрипал“ – Русија: Вистинската истрага дури сега почнува

Агенцијата пренесуваат дека Јулија Скрипал вчера “ја даде првата изјава за јавноста вчера” откако наводно минатиот месец  наводно беше затруена  заедно со нејзиниот татко, поранешен руски двојно таен агент Сергеј Скрипал, велејќи дека “целата епизода е малку збунувачка”.

Скрипалови беа пронајдени затруени на клупа во англискиот град Солсбери на 4-ти март. Британската страна тврди дека тие се отруени од нервен отров за масовно уништување и Обединетото Кралство за ова ја обвинува Русија. Москва негира одговорност и побара заедничка истрага на ОПЦВ и соработката со британската полиција.

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, по објавувањето на “првата изјава за јавноста” на Јулија Скрипал и кога се дозна дека нејзиниот татко е жив, како и британскиот полицаец кој, наводно, бил во контакт со отровот и во краткотрајна кома, прашал “каков е тој боев отров за масовно уништување кој не може да убие три лица “?

“Се разбудив пред повеќе од една недела и мило ми е што можам да кажам дека станувам посилна секој ден. Благодарен сум за интересот за мене и за многуте пораки со добри желби што ги добив. Сигурна сум дека разбирате дека целата епизода е малку збунувачка и се надевам дека ќе ја почитувате мојата приватност и приватност на моето семејство за време на моето закрепнување “, вели Јулија Скрипал, во изјавата издадена од лондонската полиција.

Меѓутоа, Скотланд Јард денес објави соопштение за јавноста на Јулија Скрипал, која им се заблагодарила на сите што ѝ помогнале нејзе и на нејзиниот татко, меѓутоа откако во Русија беше објавена снимката на дел од разговорот на Јулија и нејзината братучетка Викторија Скрипал, дека се опоравува, Јулија самата ја повика Москва. Најинтересна работа е што таа изјави “дека нејзиниот татко е добар, и во моментов се одмара и спие”.

За себе рекла: “дека некое време е добро и дека наскоро излегува од болница”. На зборовите на нејзината братучетка од Русија “дека може веднаш да дојде во Британија, само да добие виза”, Јулија и`одговорила: “Не, нема да ти дадат виза. Ќе се видиме кога ќе излезам “.

Дека ситуацијата навистина е збунувачка. Скотланд Јард беше принуден да се огласи откако руската државна телевизија објави дел од разговорите меѓу Јулија и Викторија Скрипал. Според одговорот на ќерката на Сергеј Скрипал, “дека Викторија не мора да доаѓа во Лондон и дека наскоро ќе се видат”, може да се заклучи дека Јулија одлучила да се врати во Москва.

Руската државна телевизија не случајно објави дел од интервјуата на девојката во пресрет на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на овој случај.

ВИДЕО – Прилог на руската државна телевизија со дел од разговорот помеѓу Џулија и Викторија Скрипал

После тоа, вечерта на 5 април, Советот за безбедност на ОН одржа состанок за случајот со труењето во Солзбери. Постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации, Василиј Небензиј, истакна дека наодите од Лондон се спротивни на проценката на експертите од британската воена лабораторија “Портон Даун”. Потсетуваме, претходно, британските експерти изјавија дека не можат да го потврдат потеклото на нервниот агенс со кој наводно е затруен Сергеј и Јулија Скрипал.

“Борис Џонсон сé уште ги уверува сите дека британската страна, наводно, испратила листа на прашања до Русија, на кои досега не добиле одговори. Меѓутоа, сè е спротивно. Никаква листа на прашања за нас, како што реков немаше и не добивме, “изјавил Небензиј за време на острата расправа во Советот за безбедност.

Дипломатот потсети дека “Портон Даун”, како да управуван со далечински управувач, ги потврдувал постовите на Твитер на официјалната веб-страница на британскиот Foreign Office, а “The Times ” објави стрипови врз основа на “неименувани извори” од британската разузнавачка служба и пишувал за ” тајните руски лаборатории “, каде што, наводно, е произведен отровот А-234.

“Објавата за руското потекло на супстанцијата беше отстрането од интернет страната на британското Министерство за надворешни работи, кое веќе предизвика скандали и гласини. Но, за да го спасат Борис Џонсон и Британскиот министер за надворешни работи, како што се Чип и Дејл, британските служби брзо преку “The Times ” објавија дека со помош на научни анализи и разузнавачки активности, успеале да го утврдат веројатното настанување на токсичната супстанца во рок од неколку дена по хемискиот напад во Солсбери “, изјави постојаниот претставник на Русија.

Изјавите на Британија за “тајните руски лаборатории” се апсолутно неосновани, изјавил пензионираниот полковник, воениот експерт Виктор Литовкин.

“Се разбира, ова е лага, бидејќи британските функционери, нивните разузнавачки служби и медиумите повеќе не знаат како да излезат од оваа приказна со Скрипалови. Тие велат дека отровот бил на вратата на нивниот дом, потоа во хељдата која Јулија ја зела од Русија, потоа на цвеќата од гробиштата и така натаму. Изобилството на различни верзии докажува дека сите приказни за вмешаноста на Русија во овој случај се измислица “, изјавил пензионираниот полковник Литовкин.

Изјавите на британските разузнавачи за руската “тајна лабораторија” за производство на отрови, наводно лоцирана во Москва, подоцна во Јасеново во Саратовскиот регион, не е првата од различните верзии на медиумите во Велика Британија во овој случај.

Така, на 1 април, The Sun  напиша дека супстанцата А-234 може да биде во хељдата, која Сергеј Скрипал и ја донел на ќерката од Русија, меѓу листовите од ловор и други зачини.

“Сепак, девојката заборавила тоа да го стори тоа и побара од нејзиниот пријател, кој требало да лета со следниот лет, да и`ги купи тие подароци”, пишува The Sun.

И покрај фактот дека веста можеше да биде шега за 1 април, британските весници не го негираа.

“Ако доследно го земетео во предвид синџирот на докази за епизодата со Скрипалови, кој во британските медиуми во Солсбери се нарекува хемиски напад, тогаш меѓу обвинетите веќе постои цела криминална група . Имаме маса во пицеријата, вратата на куќата Скрипал, ковчегот на Јулија Скрипал, а сега дури и хељда “, изјави политичкиот аналитичар Александар Асафов во интервју за РТ.

“Ако сите овие приказни за затруената хељда, потоа шапката со ленти, који би требало да се појават во случајот заедно со балалајката и другите сувенири, можат дефинитивно да значат руска трага, тогаш ова е тажно. Причината за меѓународните обвинувања и последователните дипломатски и политички акции е апсолутно поширока приказна “, заклучува политичкиот научник.

За фактот дека британските “докази” во случајот Скрипал беа многу дискутабилни и неосновани, исто така зборувал и рускиот постојан претставник во Обединетите нации Василиј Небензиј. Тој ја коментираше презентацијата на слајдовите на британскиот амбасадор во Москва, кој на претставниците на 80 земји им ги предочил како докази.

“Дури и стриповите се претставени како доказ”, рече Василиј Небензиј, потсетувајќи дека прикажаните слајдови биле исечоци од британскиот печат за реконструкцијата на настанот.

“Британските власти сметаа дека нивните неосновани тврдења ќе бидат прифатени како вистинити. Верувај те ми, пријатели, оваа приказна, оваа истрага не само дека не заврши, таа всушност се уште не ни започнала “, изјавил рускиот дипломат, додавајќи дека Лондон започнал пропагандна војна во која нема правила.

Во меѓувреме се појави и Викторија Скрипал.

“Во моментот имам една задача, да заминам за Лондон таму и да ја земам Јулија, барем Јулија. За Сергеј Викторович таму сè е многу покомплицирано “, рекла Викторија Скрипал, додавајќи дека била во контакт со рускиот амбасадор во Велика Британија, Александар Јаковенко, како што потврди и руската дипломатска мисија во Лондон.

Vasilj Nebenzija u Vijeću sigurnostiВасилиј Небензиј  во Советот за безбедност

Извор:logicno.com
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


five + = 13