Турското Министерство за надворешни работи во петокот објави дека за иднината на Сирија, трајно или не,како и за власта на актуелниот претседател Башар ал-Асад, треба да одлучи сирискиот народ, што претставува радикален пресврт на Анкара за судбината на арапскиот лидер.

 

 

Висок официјален претставник на турското Министерство за надворешни работи изјави за медиумите дека Анкара е против останувањетона Асад на власт, но во исто време потврди дека само сирискиот народ има право да одлучува за иднината на својата земја и дека Турција нема да интервенира на кој било начин.

“Во моментов немаме директен контакт со сирискиот режим, но повторувам дека сирискиот народ ќе одлучи кој ќе управува со Сирија во иднина”, истакнал официјалното лице, кое, исто така, ги бранеше воените операции на турската армија во северозападна Сирија, кои немаат одобрение на владата од Дамаск.

Во исто време, тој ги повика Иран и Русија, клучните сојузници на Дамаск, да извршат поголем притисок врз Башар ал Асад за ставање крај на антитерористичките операции и прифаќање на условите на вооружените групи и сириската опозиција.

Тој истакна дека турските власти, како Иран и Русија, го бранат суверенитетот и интегритетот на Сирија, кои се малку контрадикторни во однос на оние во турските воени операции во регионот Африн, кои немаат зелено светло за сириската влада и го прекршуваат меѓународното право и Дамаск тој ги повторуваше во неколку наврати.

Турција започна офанзива против курдската милиција ЈПГ во областа Африн во северозападна Сирија на 20-ти јануари. По два месеци интензивни напади, турските сили и анти-владината милиција ја презедоа контролата над градот.

Подоцна, Анкара објави дека може да ја прошири својата офанзива на сириските градови Манбиј, Аин Ал-Араб, кој Курдите го преименуваа во Кобане, Тал Абиад, Рас Ал-Аин и Ќамишли, во чие средиште се наоѓа силен контингент на сириската армија и провладините милиции, тврдејќи дека овие градови се дел од “терористички коридор” на границата со Турција контролирана од курдски групи од северна Сирија и Ирак. Дамаск ја осуди секоја можност за отворање нова турска офанзива во северна Сирија.

ФОТО: Владимир Путин Хасан Рухани Реџеп Тајип Ердоган

Hürriyet Daily News известува дека на состанокот на Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин и иранскиот претседател Хасан Рохани кој неодамна се одржа во Анкара, турската страна повика на забрзување на политичкиот процес во Сирија, особено во формирањето на одбор за пишување на нов устав, кој е дел од крајот на трајната војна што ја уништува земјата.

На состанокот, иранскиот претседател Хасан Рохани имал забелешки во врска со присуството на турски војници во северниот дел на Африн.

Турската страна соопшти дека Анкара на состанокот ги наведе целите на операцијата и истакна дека на крајот контролата врз регионот ќе биде преземена од таканаречената “Слободна сириска армија”, а турските сили ќе се вратат во земјата.

“Иран ги разбира нашите напори за безбедност. Тие имаат пристап да бараат соработка со режимот што е можно повеќе. Иран сака максимално да го легитимира режимот “, изјавил турскиот официјален претставник, додавајќи дека Анкара и Техеран” немаат проблеми во односите на тереноти соработката преку процесот на Астана “.

На трипартитниот состанок, Анкара истакнала дека Тал Рифаат не треба да биде сигурно засолниште за силите на ЈПГ, иако во градот во моментов се руска воена полиција и сириска армија. Присуството на силите на ЈПГ во Тал Рифаат за Турција претставува закана за безбедноста поради близината на регионот со турската граница.

Турција призна дека играла улога во евакуацијата на терористите и нивните семејства од Источна Гаута.

“Постои контакт со групи на терен и евакуациите можат да бидат изведени исправно, координираме со опозициските групи претставени во преговорите во Астана. Ние не сакаме да се евакуираме во регионот каде што се водеше кампањата “Штитот на Еуфрат”, но во многу тешка ситуација може да има исклучоци ако некој е болен или повреден. Повеќето заминаа во Идлиб “, изјавил турскиот претставник за Хуријет.

Турскиот министер за надворешни работи изјави дека состанокот на работната група на Турција и САД за судбината на Манбиј “се чека” додека не стапи во функција новиот американски државен секретар, но дека другата работна група може да ја продолжи работата, особено онаа што разговара за екстрадицијата на исламскиот свештеник Фетулах Гулен, американски државјанин кој живее во Пенсилванија, иа турција го бара заради организирање на неуспешениот воен удар во јули 2016 година.

Извор:logicno.com

Откажи одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име