stejt department portparolka

Стејт Департмент: “ За хемискиот напад во Сирија виновна е Русија, Асад ионака го познаваме“

Во Сирија владините сили повторно “извршија напад со боев отров” во областа која е под контролирана од таканаречените “бунтовници”, а меѓу “жртвите” има над 100 мртви и 1.000 ранети. Место на нападот е Источна Гута, поточно градот Дума, во кој Соединетите Држави и Саудиска Арабија ја спречија споразумната евакуација на “терористите“ и остатокот на повеќето цивили, како што отсекогаш било случај со слични договори.

Интересно, нападот беше спроведен на 7 април, токму на годишнината од нападот на САД врз Сириската воздухопловна база Ал-Шајрат во Хомс. Но, овој пат во апсолутно нејасни и неубедливи наводи што никогаш нема да се докажат бидејќи нападот е сигурно инсцениран, цел на обвиненијата не е толку сириска влада, која досега беше обвинета за 21 хемиски напад, од кои многуте се неколку стотици мртви, туку Русија.

Потсетуваме дека оваа пропаганда има своја низа и нејзина логика. За време на жестоката дебата во Советот за безбедност за случајот Скрипал, претставничката на Велика Британија на постојаниот претставник на Руската Федерација му одговорила дека ” не сака да слуша за моралност од земја што ги штити и ги крие хемиските напади на режимот на Асад против цивилното население”. Само два дена подоцна се случи “хемиски напад” во Дума, последното упориште на припадниците на групата Џаиш ал-Ислам и Сирија. Со повлекувањето и исчезнувањето на оваа група, Саудиска Арабија и САД ја губат единствената карта на која би можеле да играат во пошироката област на главниот град, бидејќи бидејќи со заминувањето на ова група во Идлиб, таа би се растурила и стопила и со про-турските или би се приклучиле на фронтот Ал-Нусра и Мохамед Алоуш, и повеќе не би представувале никого.

САД: За “хемискиот напад“ на Дума главен виновник е Русија

Известивме дека прекинот на огнот меѓу сириската армија и терористите од Дума престана да вреди и дека сириските сили ја обновиле офанзивата по масовното гранатирање на цивилниот кварт во Дамаск во петокот од страна на терористите.

Во офанзивата на Дума, тргнале три бригади на Републичката гарда, четвртата механизирана дивизија, “Ловци на ИСИЛ”, “Тигри” и бригадата Ал-Кудс од Алепо, додека вториот ешалон ги сочинуваа редовните сили на сириската армија и милицијата на НДФ. Со овој сооднос на силите, со поддршка на артилеријата и воздухопловството, последното нешто што на сириската армија и се измислени напади хемиско оружје, главно се споменува хлорот, бидејќи ОПЦВ потврди дека е уништен целиот сарин, како што беше договорено во 2013 година.

Освен запирањето на офанзивата, американскиот Стејт департмент даде повеќе обвиненија против Русија.

И изјавата кое доцна циноќа по средно европско време го даде портпаролката на Стејт департментот Хедер Науер во кое стои:

“Ние продолжуваме внимателно да ги следиме вознемирувачките извештаи од 7 април за уште еден напад врз хемиско оружје овој пат на болница во Дума, Сирија. Извештаите од бројни контакти и пораки на медицинскиот персонал на терен укажуваат на потенцијално голем број жртви, вклучувајќи ги и семејствата што се кријат во засолништата. Овие извештаи, ако се потврдат, се страшни и бараат итен одговор од страна на меѓународната заедница.

САД продолжуваат да вложуваат напори да ги откријат оние во Сирија кои се одговорни на каков било начин. Историјата на режимот за употреба на хемиско оружје против сопствениот народ не е контроверзна, а пред речиси една година, на 4 април 2017 година, силите на Асад извршија напад со гас сарин на Кан Шеикун, при што загинаа околу 100 Сиријци. Режимот Асад и неговите поддржувачи мора да бидат одговорни и сите понатамошни напади мора веднаш да бидат запрени.

Русија, со својата непоколеблива поддршка за режимот, во крајна линија носи одговорност за овие брутални напади, напади врз безброј цивили и задушување на најранливата сириска заедница за хемиско оружје. Со заштита на своите сојузници во Сирија, Русија, како рамковен гарант, ги прекршила своите обврски кон Обединетите нации. Таа ја прекрши Конвенцијата за хемиско оружје и Резолуцијата 2118 на Советот за безбедност на Обединетите нации. Руската заштита на режимот на Асад и неуспехот да се спречи употребата на хемиско оружје во Сирија ја доведуваат во прашање посветеноста на Русија на решавање на севкупната криза и главните приоритети на нејзиното неширење.

САД ја повикуваат Русија веднаш да ја укине оваа неискрена поддршка и да соработува со меѓународната заедница за да спречи понатамошни, варварски напади од хемиско оружје “.

Ова е изјава заснована на неколку снимки, кои се видени безброј пати, а телата на безживотните тела на деца видени на фотографии, синоќа доцна вечер беа објавени од страна на американскиот Стејт департмент.

Владата во Дамаск речиси како повеќе да не се обвинува, бидејќи за Вашингтон е  познато дека  ” режимот на Асад веќе со години користи хемиско оружје и убива невини цивили”. Изјавата, исто така, е подготвена што завршува со обвиненија против Москва, која во втори план ја фрла “вината на Асад”.

Интересно, на 6 април, Министерството за одбрана на Русија објави дека според разузнавачките извештаи “нелегалната вооружена група во јужна Сирија подготвува провокации, вклучувајќи и употреба на токсични супстанции”.

Директорот на Институтот за стратешко планирање, Александар Гушев, во интервју за РТ ја коментирал изјавата на Стејт Департментот на САД.

“Русија е обвинета за спроведување на хемиски напад во Сирија врз основа на контрадикторни, лажни и неосновани изјави и дезинформации, кои имаат за цел да создадат посакуван начин на размислување. Сепак, Русија е членка на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПХЗ), прва која ги уништи сите резерви на хемиско оружје на нејзина територија. Затоа, таквите изјави ги надминуваат границите на пристојноста. Ова е уште една провокација во САД “, рекол Александар Гусев, мислејќи на фактот дека САД сѐ уште држат боев отров во складишта, а изговор е дека немаат доволно буџетски средства за негово уништување.

Русија и Сирија го уништија целото хемиско оружје, кое беше надгледувано и потврдено од ОЗХО. Александар Гусев, исто така, додаде дека во Сирија се развива многу сложена ситуација, а американската страна дава голем придонес.

“Соединетите Држави, како земја која ги поддржува регионалните конфликти, е поддржана од одредени терористички групи и ИСИЛ во Сирија. Не е случајно што го спречија повлекувањето на милитантите од нивните семејства надвор од опасната воена зона. Но, што се случува сега? Гледаме ескалација на конфликтот во Сирија на штета на оние милитанти чие повлекување беше спречено од страна на Американците “, истакнал експертот.

Русија не можеше да има никаква поврзаност со фиктивниот “хемиски напад” и затоа што пред почетокот на офанзивата на Дума две недели, таа на терен преговараше со команданти и се обиде да најде модел за нивно повлекување од градот, било према Џарабулус, Идлиб или покраината Дара.

Русија: извештаите за хемиски напади се лажни

Претходно ова утро, руското Министерство за одбрана ги отфрли сите извештаи за употребата на хемиско оружје во Дума, од страна на владините сили.

“Извештаите за употреба на хемиско оружје од страна на владините сили во градот Дума се лажни”, изјавил шефот на рускиот центар за помирување на завојуваните страни во Сирија, генерал Јуриј Јевтушенко.

“Бројни западни земји во информирањето се користат лажни информации, а кога го прават тоа, ја користат својата омилена тема заа употреба на хемиско оружје од страна на владините сили”, рекол генералот Јевтушенко.

Според него, некои невладини организации, особено “белите шлемови”, познати по своите лажни вести, објавија дека на 7 април сириските сили во Дума фрлија бомби со хлор.

“Јас остро ги отфрлам овие информации”, истакнал генералот Јевтушенко.

Центарот за помирување, исто така, објави подготвеност да испрати руски експерти за да ги соберат потребните податоци за да ги потврдат информациите добиени од невладините организации.

За крај, Јевтушенко додаде дека во недела, на 8 април, започнува операција за повлекување на милитантите од групата Jaish Al-Islam од Дума.

Извор:logicno.com
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ six = 15