трамп

Трамп: Асад ќе плати висока цена за нападот со хемиско оружје

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека сирискиот претседател Башар ал Асад ќе плати висока цена за нападот хемиско оружје врз цивили, изјавил тој. Тој ги обвини рускиот претседател Владимир Путин и Иран дека го поддржуваат “животното Асад”.

- Постојат многу мртви, жени и деца во хемиски напад во Сирија. Жртвите биле убиени во областа под опсада од страна на сириската армија, спречувајќи било каков пристап. Русија и Иран се одговорни затоа што го поддржуваат “животното  Асад”, и за тоа ќе платат висока цена – напишал Трамп на Твитер.

Извор:cdm
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× five = 15

%d bloggers like this: