siriska baza

(Фото/Видео) Нови детали од нападот на сириската воздушна база Т-4

Синоќа израелското воздухопловство од Либанскиот воздушен простор истрела осум крстосувачки проектили на сириската воздухопловна база Т-4 во провинцијата Хомс.

Сириската противвоздушна одбрана успеала да собори пет од осум проектили кои летале кон базата. Три проектили го погодиле западниот дел на воениот објект и предизвикале незначителни оштетувања. Дописник на руската федерална агенција за новинари (ФАН), кој бил на самото место, испрати ексклузивни снимки како последица на ракетен напад на Т-4 воздушната база и откри некои дополнителни детали за инцидентот.

“Очигледно е целта на израелскиот воздухопловство била исклучиво да се нападнат само Иранските сили, кои се сместени во западниот дела од базата. Целта не е постигната. Штета е безначајна, а сириската воздушна флота и пистата не биле погодени. Сега, и покрај режимот на зголемена борбена подготвеност, која од очигледни причини е воведена во воздухопловната база, се работи во нормален начин, “известил дописник на руската агенција, кој моментално се наоѓа на територијата на воздухопловната база Т-4.

Потсетуваме, воздушна база Т-4, сместена во источниот дел на провинцијата Хомс, каде што се наоѓаат сириски, ирански и руски сили, ноќта околу 3:30 по локално време беше мета на напади.

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ударите биле извршени од воздушниот простор на Либанон, кога два повеќенаменски борбени авиони Ф-15 од израелското воздухопловство со осум проектил го нападнале западниот дел на базата.

Само три од осумте израелски проектили го погодиле просторот на базата, а пет проектили биле уништени од страна на сириската противвоздушна одбрана, која заради вчерашните закани на Вашингтон била во состојба на подготвеност. Останатите три проектили не можеле да бидат соборени, бидејќи системите за електронско војување (ЕW) на почетокот на нападот биле “блокирани со надворешни влијанија”. Изворот на овој “надворешен ефект” уште не е утврден, или воените извори не сакале целосно да откриваат детали.

Во нападот биле убиени двајца ирански војници, а седум лица беа повредени, што беа потврдени и од државните агенции на Иран. Вашингтон, Париз и Лондон веднаш изјавија дека немаат никаква врска со нападот.

Напад врз сириска база ја изврши Израел, објавија двајца американски службеници за NBCNews, а САД е претходно известен за предстојните удари.

Иако британски Телеграф пишува дека рускиот персонал се повлекол од базата пред нападот, Кремљ соопшти дека руската страна не е известена од страна на Израел дека се подготвува да спроведе напад, како што беше случај претходно.

Либанската телевизија Ал-Мајадеен цитираше руски функционер кој тврдел дека неговата земја побарала од Израел да ги објасни причините за нападот врз  воздушната база Т-4. Ал-Мајадеин наведува дека Русија смета дека израелските напади биле координирани со САД.

Москва објави дека не добила предупредување од израелската влада пред израелскиот удар врз сириската воен база Т-4. Руското Министерство за одбрана го обвини Израел за напад врз базата, погрешно очекувајќи дека први ќе нападнат САД.

SOHR зборува за 14 убиени припадници на шиитски милиции кои го поддржуваат Дамаск, иако Рами Абдел Рахман во Велика Британија, од каде што се прошири оваа информација, нема свои луѓе или активисти во базата, а неговите информации, благо речено, се “многу прашални”.

Во текот на нападот не биле повредени руски војници. Дмитриј Песков, портпарол на Владимир Путин, изјави за новинарите дека ударите “предизвикале загриженост, бидејќи руските војници се распоредени во сите воздушни пристаништа во Сирија”.

Крем со Ирачките власти разговараше  преку “соодветни канали”, рекол Песков.

Руските официјални претставници претходно предупредија на бескомпромисна воена реакција во случај на напади на сириските воени цели. Говорејќи во март, началникот на Главниот штаб, генералот Валериј Герасимов, изјави дека Русија “ќе преземе мерки на одмазда против проектилите и лансерите, доколку смета дека припадниците на руските оружени сили се во опасност”.

Во истата изјава генералот Герасимов тврди дека САД подготвуваат фалсификување напади со хемиски оружја во преградите на Дамаска, конкретно во Дума, а потоа да се користат како изговор за бомбардирање на делови од градот под контрола на власта.

Кога на 7-ми април се појавија извештаи за наводниот хемиски напад, руското Министерство за надворешни работи повтори предупредување на генералот Герасимов и додаде дека руските војници им помагаат на сириските владини сили во мировната мисија речиси во целата земја, особено во Дамaск.

Секој надворешен воен ангажман “може да има најсериозни последици”, соопшти вчера во пресрет на нападот руското Министерство за надворешни работи.

РИА Новости соопшти дека сириската противвоздушна одбрана успеала да собори пет израелски проектили со руските системи “Панцир С1″, објавија РИА Новости, повикувајќи се на извор од руското Министерство за одбрана. Соговорник за агенцијата изјави дека станува збор за извоз, а не за испораки поради присуството на руските сили во Сирија.

Израел уште не го коментираше извештајот на руското Министерство за одбрана кое го обвинува израелското воздухопловство за нападот без предупредување.

“Панцир С1″ е наменет за противвоздушна заштита на воени и цивилни цели. Може да се заштитат објектите и од закани од земја и воздух. Има два топа со калибар од 30 мм, од кои секој може да истрела и до 40 истрели во минута, како и 12 противавионски ракети. Дизајниран е за заштита на важни објекти како што се аеродроми, командни места, комуникациски центри и слично. Замислен е за одбрана од авиони, хеликоптери, крстосувачки проектили, беспилотни летала и наводни бомби. Производителот наведува како заради повеќеспектралниот радарски и оптички систем, кој работи на децимаметарски, сантиметарски, милиметарски и инфрацрвен топлотно браново подрачје, “Панцир С1″ е речиси целосно отпорен од попречување. Ова го отвора прашањето дали базата Т-4 беше бранета од овој систем, со оглед на тврдењето за привременото блокирање на системот за електронско војување во Сирија.

ФОТО: Riafan.ru / Штета во базата Т-4 по израелскиот воздушен напад

Baza T-4 - Sirija - nakon napada

База Т-4 – Сирија – по нападот

Baza T-4 - Sirija - nakon napada База Т-4 – Сирија – по нападот

Извор:logicno.com
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


6 − = one

%d bloggers like this: