хеликоптер

Грчката војска со предупредувачки истрели кон Турски хеликоптер

Турскиот хеликоптер летал ниско над грчкиот остров Ро, западно од островот Кастелорико, објавија грчките медиуми.

Грчката телевизија “Скај” тврди дека грчката војска испалила предупредувачки истрели.

Не е јасно дали во инцидентот, кој наводно се случил во понеделникот околу 11.30 часот, учествувал хеликоптер што припаѓал на турската армија или цивилен авион .

Екитимерини објави дека два турски борбени авиони вчера влегле во воздушниот простор во Атина, игнорирајќи го неформалниот мораториум на воените дејства меѓу Грција и Турција за време на најголемите верски празници.

Станува збор за два турски Ф-16 авиони, кои летале над островите во североисточното Егејско Море, каде присуствувал по повод Велигден грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос.

Извор:cdm
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× 8 = eight

%d bloggers like this: