proektili

САД на Катар му продале 5000 проектили вредни 300 милиони долари

Користејќи ги тензиите меѓу Катар и Саудиска Арабија, кои вети дека ќе го претворат малиот емират во остров, САД во понеделникот го одобрија договорот за продажба на наведувачки проектили на Доха вреден 300 милиони долари.Договорот беше постигнат само на еден ден пред американскиот претседател Доналд Трамп и емирот на овој мал полуостров во Персискиот залив да се состанат во Белата куќа.

Агенцијата за соработка во одбраната за безбедност на САД (ДСКА), извест во неделата во соопштението за Конгресот за продажба на 5000 напредни Напредни системи за набавување на оружје на Катар, кои вклучуваат 5.000 експлозивни боеви глави.

“Катар е важна сила за политичка стабилност и економски напредок во регионот на Персискиот Залив”, изјави ДСКА.

“Нашите заеднички одбранбени интереси се закотвени во нашите односи, а военото воздухопловство на Катар има водечка улога во одбраната на арапските земји”, стои во известувањето.

Катарскиот емир, Тамим бин Хамад Ал Тани, во понеделникот се состана со американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис, додека состанокот во Белата куќа со Доналд Трамп беше закажан во вторникот.

Неговата посета доаѓа откако принцот на Саудиска Арабија, Мохамад бин Салман, ја заврши својата тринеделна посета на САД.

За време на неговата посета, принцот на Саудиска Арабија потврди неколку договори за купување на оружје за саудискара војска вредни милијарди долари.

Иако Доха е долгогодишен сојузник со Вашингтон и е домаќин на најголемата американска воздухопловна база на Блискиот Исток, врските меѓу двете земји се ослабени поради спорот меѓу Катар и неговите арапски соседи, особено Саудиска Арабија, која во јуни 2017 година ги прекина дипломатските односи со Доха под изговор дека владата “финансира терористи и групи блиски до Иран”.

Доха ги отфрли овие обвиненија, со оглед на тоа што го отфрли ултиматумот на Ријад од 13 точки, а главните барања беа затворање на телевизијата Ал Џезира, намалување на дипломатските врски со Иран и целосно прекинување на односите со Муслиманското братство. Листата што беше предадена на властите на Катар преку медијацијата на Кувајт го вклучува и завршувањето на военото присуство на Турција во областа на Емиратите. На Катар му беа дадени 10 дена за да ги пополни ултиматумните точки, која Доха го отфрли.

После тоа, Катар се сврте кон соработката со Иран и со Турција, што би можело да го означи почетокот на крајот на Советот за соработка во Заливот предводена од Саудиска Арабија, но создаде поволни услови за продажба на американско оружје на една и на друга страна од спорот.

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


seven − 5 =

%d bloggers like this: