palestina

(Фото) Израелските војници раниле повеќе од 100 Палестинци

За време на масовните демонстрации познати како “Големиот марш за враќање” на границата меѓу Појасот Газа и Израел, повеќе од 100 Палестинци повредени се повеќе од 100 Палестинци.Меѓу 112 повредени, има десет здравствени работници. Некои луѓе се во сериозна здравствена состојба, објави Министерството за здравство во Газа.

И покрај израелските закани, Палестинците продолжуваат со мирни демонстрации за да ги потенцираат проблемите со кои се соочуваат. Палестинците џума намаз (молитва на муслиманите во петок) клањаа во близина на границата, по што започнаа масовните демонстрации.

Во пограничниот град Хан Јунус, израелските војници интервенирале со гумени и боеви куршуми како и солзавец. Ранети се најмалку 112 лица беа повредени.

Протести, исто така, се одржаа во Рамалах, Наблус и на други места во Западниот Брег. Според најновите информации, меѓу ранетите се наоѓа и фоторепортерот Мухамед ел-Хекар, кој го следел настанот.

Илјадници Палестинци на границата во Газа мирно протестираа и го одбележуваа Денот на земјата како би се потсетиле на 30 март 1976 година, кога Израел од нив одзеде илјадници хектари земјиште.

Денот на Земјата е прославен во Палестина од 1976 година и на некој начин го симболизира отпорот на Палестинците за да ја врати својата земја, посочувајќи ја одговорноста на меѓународната заедница за заштита на правата на палестинскиот народ, воспоставувањето на независна палестинска држава и враќањето на палестинските бегалци во татковината.

Во петокот, Палестинците започнаа мирен марш на големо враќање на границата во Газа, кој ќе трае шест недели.

 Извор:(Vijesti / AA)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


eight − 4 =

%d bloggers like this: