sirija proslava

(Фото) После утринските напади во Сирија се виорат Руски и Сириски знамиња

Граѓаните на Дамаск, по нападот на Соединетите Американски Држави, Велика Британија и Франција во Сирија, излегле на улиците на главниот град. Во Дамаск се виорат руски знамиња, а војници со гласна музика танцуваат по улиците.

Војниците, како и цивили придружувани од жени и деца во градот, одржуваат “мирен митинг”. Како пренесуваат светските медиуми, граѓаните извикувале слогани против американскиот претседател Доналд Трамп, додека го слават Башар ал Асад.

Во текот на ноќта во Сирија беа истрелани повеќе од 100 ракети. Додека Пентагон тврди дека се гаѓани објекти кои се користат за производство на хемиско оружје, Од друга страна Русите изјавуваат дека се гаѓани и цивилни.

Извор:Klix
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ 4 = ten

%d bloggers like this: