matis

ЗАВРШЕНИ КОАЛИЦИОНИТЕ НАПАДИ ВО СИРИЈА: Не планираме нови удари, на Асад му пративме силна порака

Нападот на американската коалиција во Сирија завршена е после повеќе од еден час непрекинати ракетни напади на главниот град на Сирија и неговата околина. Врз основа на ударите, се чини дека главни цели на САД  биле Западна Гута (Кешве, Џамраја) и источната база Каламун.

Американскиот секретар за одбрана, Џим Матис, ги опиша нападите во саботата врз повеќекратните цели на Сирија како “потешки” од оние во 2017 година, но рече дека засега нема планирани понатамошни случувања.

“Тоа беше единствен напад и верувам дека испрати многу моќна порака”, изјавил Матис на прес-конференцијата во Пентагон, додавајќи дека може да се случат дополнителни напади врз владата на Башар ал Асад “ако одлучи да употреби хемиско оружје во иднина . ”

Наведувајќи дека двапати повеќе оружје е лансирано одколку онаа во април 2017 година, Матис изјавил дека воздушниот напад се обидел да ги “уништи развојните и производните способности на сирискиот режим за хемиско оружје”.

Цели биле истражувачки центар во Дамаск и две хемиски продавници во непосредна близина на Хомс, голем град северно од главниот град на Сирија. “Ние бевме многу прецизни и пропорционални, но во исто време тие беа тешки удари”, рекол Матис.

Извор:globalcir
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− six = 1

%d bloggers like this: