Коментирајќи ги нападите на САД и нејзините сојузници во Сирија, официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Кина, Хуа Чунинг, изјавил дека раководството на Народна Република Кина отсекогаш се противи на употребата на сила во меѓународните односи.

 

 

“Кина постојано се спротивставува на употребата на сила во меѓународните односи, што значи дека мора да се почитува суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на другите земји”, рекол Хуа Чунинг.

Тој, исто така, истакнал дека сите еднострани воени акции преземени надвор од Советот за безбедност на ОН се спротивни на основните принципи утврдени во Повелбата на ОН и ги кршат основните принципи на меѓународното право. Во тој поглед, тој ги повика сите заинтересирани страни да се вратат на дијалогот.

Претходно беше објавено дека официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, му ветила на Советот за безбедност на ОН дека ќе поднесе докази за нелегалните дејства на САД.

Иран: “Криминални напади од криминалци предводени од три земји”

Hassan Rohani - iranski predsjednik ФОТО: Хасан Рохани – ирански претседател

Иран, кој индиректно е цел на нападите на САД, изјави дека нападот врз Сирија е “криминален акт”. Покрај осудата која пристигна од канцеларијата на претседателот Рохан, посебно е важна изјавата на лидерот на Исламската револуција, ајатолахот Саид Али Хамнеи, кој ги нарекува нападите на САД, Велика Британија и Франција на Сирија како “криминал”, е особено важно и ги повика лидерите на трите западни земји “обични криминалци “.

“Јасно ставив до знаење дека американскиот и францускиот претседател и премиерот на Велика Британија се криминалци и извршија криминал”, изјавил ајатолахот Али Хамнеи.

“Овие три земји нема да постигнат ништо и нема да имаат корист, како што беше во Ирак, Сирија и Авганистан во последниве години, каде што тие извршија такви злосторства без да имаат корист од нив”, додал лидерот на Исламската револуција.

“Оние кои отворено и тајно го поддржуваат ИСИЛ денес тврдат дека се соочуваат со тероризам. Тоа е лага, но тоа не е случајност. Тие немаа никаква улога во поразот на таканаречената “исламска држава”. Американците влегоа во битката секој пат кога ИСИЛ беше под опсада и претрпуваше пораз. САД создадоа зло наречено ИСИЛ, користејќи пари од саудискиот режим. Сепак, отпорот против САД и нивните агенти го спаси ирачкиот и сирискиот народ “, изјавил највисокиот водач на Исламската Република.

Ајатолах Хамнеи, исто така, се осврнал на коментарите на американскиот претседател Доналд Трамп, кој минатиот месец изјавил дека неговата земја потрошила илјадници долари на Блискиот Исток и сé уште “не добила ништо”.

“Трамп е во право. Тие не постигнале ништо, и САД нема да постигнат ништо во иднина, без разлика колку пари потрошиле “, додал ајатолахот Хамнеи.

Иранскиот претседател Хасан Рохани реекол дека американската агресија во регионот “нема да има никакви резултати освен уништување”, додавајќи “бидејќи агресорите се обидуваат да го оправдаат своето присуство во регионот преку овие напади”.

“Агресорите се лути на поразот на терористите кои ги поддржуваа во Сирија и Источна  Гута”, истакнал Рохани, истакнувајќи дека сирискиот народ ќе продолжи да се спротивставува.

Агресијата беше осудена и од иранското Министерство за надворешни работи.

Iran - Rusija - Vladimir Putin - Hassan RohaniФОТО: Илустрација, Владимир Путин – Хасан Рохани

“Врз основа на верски, правни и етички регулативи, Иран се противи на каква било употреба на хемиско оружје, но во исто време силно ги отфрла и ги осудува измислиците и изговорите за напад врз независна држава”, се вели во соопштението на министерството.

Иран верува дека Америка и нејзините сојузници ќе бидат најголеми виновници за последиците во регионот и пошироко, по нападот кој го започнаа против Сирија без какви било докази за поддршка на нивните наводи за хемиски напад во близина на Дамаск.

“Иран децидно ги осудува таквите агресивни дејства кои го поткопуваат глобалниот мир и го зајакнуваат тероризмот и екстремизмот во регионот”, објави иранското Министерство за надворешни работи.

Аналитичарот Хосеин Шеикелеслам, поранешен ирански амбасадор во Дамаск, изјави за државната телевизија дека нападите ќе му помогнат на  обединувањето на Сирија и дека народот во уште поголем број ќе застане зад владата.

“Овие напади ќе ја стабилизираат сириската влада и ќе обединат различни племиња во Сирија, бидејќи луѓето во Сирија стануваат сè повеќе и повеќе свесни дека мора да ја бранат својата чест, независност, територијален интегритет и владата на нивната земја”, рекол Шејхолеслам.

ИРГЦ ги предупредува САД

Iranska vojska

Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) соопшти дека нападот врз Сирија нема да го ослабне отпорот, туку само ќе го зајакне и подобро ќе се соочи со западниот интервенционизам.

“Американците може да очекуваат последици за своите потези”, рекол заменик-шефот на ИРГЦ за политички прашања, генералот Јадолах Џавани.

“Тие сметаат дека со такви мерки можат да ја променат ситуацијата на теренот во Сирија, но ова дефинитивно нема да се случи. Таквите напади ќе им наштетат на САД и само ќе ја комплицираат ситуацијата “, додал генерал Џавани, посочувајќи дека Вашингтон” ќе ги сноси последиците за своите дејства “.

“Ако Американците сметаат дека со пари од Саудиска Арабија можат да ја намалат штетата што ја претрпеле и да продолжат со интервенционистички потези, самите ќе бидат виновни за штетата во иднина”, заклучил иранскиот генерал.

Хезболах

Hezbollah - vojna moćФОТО: Илустрација, војници на Хезболах

Хезболах го пофали сирискиот одговор и остро ја осуди агресијата на американските, француските и британските сили во Сирија. Лидерот на Хезболах ја пофали бесправната одбрана на својот арапски сосед, додавајќи дека Трамп нема да ја заплаши Сирија, Русија или некој друг во регионот.

Во телевизискиот говор во петокот, Хасан Насралах изјави дека од заканите на Трамп “не и нема да се плашат ни Сирија, ни Иран, ни Русија, ниту движењето на отпорот и ниту било кој друг народ во регионот”.

“Војната на САД против Сирија, против народот во регионот и движењето на отпорот, нема да ги постигне своите цели”, соопштила канцеларијата на Хезболах после нападот, додавајќи дека движењето на отпорот помага и им помага на сириската армија во борбата против терористите.

Ирак: Агресијата во Сирија може да го оживее ИСИЛ

Haider al-AbadiФОТО: Илустрација, ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади

Изјавата даде и ирачкото Министерство за надворешни работи, во кое се вели дека Багдад ги повикува арапските водачи “да заземат јасна позиција за Сирија на претстојниот самит во Саудиска Арабија”.

Ирак предупреди за многу опасен развој на ситуација која би можела да предизвика повторно оживување на “исламската држава” во регионот.

Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Ахмад Махјуб, изјавил дека “последиците од нападите ја загрозуваат безбедноста и стабилноста на регионот”.

“Таквата акција може да има опасни последици, да ја загрози безбедноста и стабилноста на регионот и да им даде на тероризмот уште една можност да се прошири откако ќе биде исфрлена од Ирак и принудена да се повлече во Сирија во голема мера”, рече Махју.

Тој изјави дека ирачкото министерство е “загрижено” и повика на политичко решение кое ќе ги задоволи аспирациите на сирискиот народ.

Ирачкиот министер за надворешни работи, исто така, ги повика арапските земји “да усвојат јасна позиција за овој опасен развој на ситуацијата на претстојниот самит на Арапската лига, кој ќе се одржи в недела во Саудиска Арабија”.

Ирачката влада прогласи победа над т.н.”Исламска држава” во декември, откако ги порази терористите во последните упоришта долж границата со Сирија.

ИСИЛ сé уште има капацитет за спроведување на напади, и покрај тоа што ја изгуби контролата над огромните делови од ирачката територија окупирана во 2014 година и се уште надзира џебови во пустината на Сирија.

Сириското Министерство за надворешни работи силно ги осуди нападите во саботата, нарекувајќи ги “брутална и варварска агресија, која само ќе ги поттикне тензиите во светот и претставува закана за меѓународниот мир и безбедност како целина”.

Извор:logicno.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име