САД, Велика Британија и Франција извршија напади минатата ноќ на неколку локации во Сирија, како одговор на неодамнешниот напад и наводна употреба на хемиско оружје во Дума. Западните земји ја обвинија власта на Башар ал Асад, додека Русија тврди дека за тоа нема докази.

Последните случувања во Сирија беа анализирани од страна на поранешниот дипломатски и надворешно-политички аналитичар Хајрудин Сомун, поранешниот градоначалник на Дамаск Амјад Алрез, и универзитетскиот професор и воен експерт Берко Зечевиќ .

Сомун смета дека американскиот напад врз Сирија можел да се предвиди, иако ситуацијата се чинеше дека е смирена. Сепак, се смета дека нема да дојде директна војна меѓу Русија и САД, односно НАТО, а особено до Третата светска војна.

 

“Ракетните напади минатата ноќ, како што се слуша дури и од редовите на администрацијата на Трамп, не беше спроведена против Сирија, ниту против претседателот Ал-Асад, ниту против неговата армија, туку да ги уништи базите, односно објектите за производство на хемиско оружје кои тој режим ги користел изминатите денови. Овој заклучок може да произлезе од изјавата на воената команда која гласи: “Нападот заврши”, подвлече Сомун.hajrudin-somunХајрудин Сомун

Професорот Зечевиќ за порталот Vijesti појаснил дека воената интервенција на западните земји е јасен тест за технолошките перформанси на вооружените форми како на американско-француско-англиско вооружените информации, така и истовременот тестирање на руски противвоздушни системи кои биле дел од сириската армија.

“Светот има погрешна представа.” Ова што се случило беше добредојдено за Русија реално да ја тестира ефикасноста на своето оружје во вистински борбени услови, во директна конфронтација со технологијата и системите за оружје на САД, Франција и Велика Британија “. Ова беше тест за сите страни, смета Зечевиќ.

Позадината за синоќешните напади, ама и целокупната војна во Сирија поранешниот градоначалник Дамаск Алрез ја гледа во борбата за енергија, нафта и гас. Сите страни, вели  тој, сакаат парче од сирискиот колач.

“Приказните за демократијата,” Арапската пролет “и слично се голема лага”, вели тој.

Алрез истакна дека светските сили предупредија на потребата од борба против тероризмот, но не беше јасно кој ја поддржува фракцијата во Сирија.

“Тероризмот мора да заврши во Сирија, и готово!. Но тука нема само една, туку 110 фракции”. Не знаеме на која страна се Американците и западнњаците. Нека се одлучат! Тие велат дека се борат против ИСИЛ, Фронт Ал-Нусра а удираат на режимот што се бори против овие терористички организации “, предупредува Алрез.amjad-alrez

Сепак, малку е веројатно дека ќе има директна војна меѓу Русија и САД или НАТО.

“Не верувам, уште еднаш, дека по овој напад ќе следи таков развој на воената ситуација во Сирија што ќе доведе до директен американски-руски воен конфликт или општа војна на Блискиот Исток”, истакна Сомун во интервјуто за порталот Vijesti.

Нашите соговорници не очекуваат нови ракетни напади во Сирија.

“Претпоставувам дека за еден месец САД, Русија, Иран, Саудиска Арабија и Сирија ќе се обидат да создадат нов концепт – дека Сирија останува држава, дека Русија со нејзините бази ќе остане во таа нова Сирија, но исто така и да се редистрибуира општествениот поредок во смисла да и фракции кои се против, да ја најдат својата улога во тој систем во согласност со принципот на “Кој ја др жи територијата, што ги диктира условите на договорот”, вели Зечевиќ.

berko-zecevic-2

Од друга страна, Алрез истакна дека сириската почва е богата со откритија на нафта и гас, за што тежат сите овие страни во ова држава. “Сириската влада потпиша договор со Русите за контрола на нафтата и гасот. Дали е можно Американците и Западните земји да останат без него”, прашува поранешниот градоначалник на Дамаск.

Дали светските сили ќе измислат модел за помирување на конфликтните интереси останува отворено прашање. Сепак, професорот Зечевиќ предупредува дека сириското прашање мора да се гледа од друга гледна точка.

“Факт е дека секој војник од која било земја треба да испрати јасна и сурова порака дека хемиското оружје не треба да се користи. Не зависно од тоа дали ќе биде докажано кој тип на оружје е користено. Користено, представува само прашање во кој облик“, додал овој воен експерт.

Извор:(Vijesti)

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име