Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин вчера обавиле телефонски разговор во размениле ставови во врска со нападите на Сирија предводени од страна на, изјавија извори блиски до турскиот претседател, објави Анадолија.

Изворот рекол дека Ердоган ја истакнал важноста на соработката со Русија за решавање на сириската криза и важноста од незаострувањето на тензиите во Сирија.

Во телефонскиот разговор, Ердоган и Путин ја потврдија својата решеност да продолжат со заедничките напори да изнајдат политичко решение за кризата во Сирија и се согласиле да останат во близок контакт за билатералните и регионалните прашања.

Претходно турскиот претседател разговараше со британската премиерка Тереза ​​Мај и со францускиот лидер Емануел Макрон.

Како одговор на нападот со хемиско оружје на “Дума” од 7 април, САД, Велика Британија и Франција бомбардираа неколку позиции на силите на режимот на Башар ал Асад во Дамаск и Хомс рано утринава, меѓу другото, како и локации наменети за складирање на хемиско оружје.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име