salman

Саудиска Арабија донирала 200 милиони долари за потребите на Ерусалим

Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз денеска објави дека Саудиска Арабија донирала вкупно 200 милиони долари за потреба на агенциите кои работат во Ерусалим. Во обраќањето на 29-тиот самит на Лигата на арапската лига во Дахран, кралот Салман изјавил дека 150 милиони долари им биле донирани на ерусалимскиот исламски Вакуф , и дополнителни 50 милиони долари на агенцијата на Обединетите нации UNRWA.

“Палестина и нејзиниот народ се во срцата на сите Арапи и муслимани”, изјавил кралот Салман, додавајќи дека на самитот кој денес ги собра лидерите од 16 арапски земји, симболично е наречен Самитот во Ерусалим.

Самитот се одржува еден ден откако САД, Франција и Велика Британија спроведоа напади во Сирија во знак на одмазда за неодамнешната употреба на хемиско оружје во масакрот на цивилите во Дума.

Токму војна во Сирија е една од главните теми на арапскиот самит, а на агендата ќе бидат вклучени и кризи на Блискиот Исток, Јемен и Либија и иранското мешање во внатрешните работи на арапските земји.

Иако Генералниот секретар на Арапската лига, Ахмед Абу Ал-Гаит, испрати покана, на самитот не пристигнал катарскиот емир Шеик Тамим бин Хамад Ал-Сани. Заливот е во длабока дипломатска криза меѓу Катар и неколку арапски земји, но според претходните најави, оваа криза нема да биде на агендата на денешниот самит.

На самитот присуствуваат и Високиот комесар на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, и итни состојби на Обединетите нации, Стефан де Мистура.

Извор:(Vijesti / AA)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


one × 1 =

%d bloggers like this: