Американските воени напади во Сирија предизвикаа многу прашања, пишува политичкиот аналитичар Питер Берген за Си-Ен-Ен.

Како што рекол, прво и основно, се поставува прашањето кака е точно американската политика кога токму Сирија е во прашање.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави пред две недели во говорот во Охајо дека Америка ќе ја повлече војската од Сирија наскоро. Меѓутоа, сега тој нареди бомбардирање.

“Тогаш, која е политиката на администрацијата на Трамп? Дали тоа е што побрзо сирискиот лидер Башар ал Асад мора да си замине од власт, што претставуваше американската политика во првите години од сириската војна и за време на администрацијата на Обама? Дали едноставно постои црвена линија само кога станува збор за употребата на хемиско оружје на Асад и ништо повеќе? “Пишува Берген.

Одговорот, вели тој, е нејасен. Кога Трамп во петокот објави дека дошло до напади во Сирија, претседателот ја истакна оваа втора, меѓутоа, американската амбасадор во ОН Ники Хели претходно изјави дека нема политичко решение за Сирија, додека Асад е на власт.

Од друга страна, според Берген, се поставува прашањето дали администрацијата на Трамп има намера да ги заштити сириските цивили во војна која уништи голем дел од земјата во изминатите седум години.

“Речиси половина милион Сиријци загинаа во војната, само мал број од нив беа убиени во нападот со хемиско оружје. Трамп сè уште беше во кампањата кога зборуваше за создавање “безбедни зони” за цивили. Дали следната станица на Трамп е создавање на такви зони? Како ќе работат? Тие, исто така, ќе вклучуваат летови за забрана на зони, но нивното создавање е комплицирано од фактот дека голем број руски авиони ќе летаат во Сирија “, пишува тој.

Третата работа, вели тој, е способноста Трамп да го промени својот мислење за сириските бегалци. Со оглед на хемискиот напад, Трамп може да ја промени политиката кога станува збор за влез на бегалци во САД.

Во моментов постои забрана за влез на сириски бегалци во САД, и покрај фактот дека повеќето се жени и деца.

Прашањето е дали нападите представуваат меѓу Трамп и Русија. Трамп петокот во беше поприлично остар и ја запраша Русија: “Каква нација сака да биде поврзана со масовен убиец на мажи, жени и деца”.

Исто така, се покренува прашањето на законитоста. Нападите не беа одобрени од страна на Конгресот, но сепак Трамп се обидува да го минимизира влијанието на Конгресот во вакви случаи.

Извор:cdm

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име