Русија соопшти дека по нападот на САД и нејзините сојузници на сириската територија, ја разгледува можноста за испорака на анти-ракетни системи С-300 на Сирија, што израелскиот режим го смета за најголема закана.

Според анализите објавени во неделата и израелскиот “Ерусалим пост”, испораките на руските системи S-300 во Дамаск ќе имаат големо влијание врз пограничните активности на израелските борбени авиони, кои во неколкуте последни денови извршија напади на сириската територија.

Според изворот, системот С-300 ќе ги зајакне сириските противвоздушни одбранбени способности и ќе биде многу полесно да се спротивстави на офанзивата на израелските борбени авиони кои го нарушуваат сирискиот воздушен простор. Овие системи не само што може да ги пресретнат израелските авиони, туку и балистичките проектили со дострел од 300 километри.

Анализата, исто така, истакнува дека израелските власти треба подобро да истражуваат како да ги спроведат своите воздушни напади во Сирија, што е можно поскоро пред испораката на системот С-300 на сириската армија.

Во петокот, началникот на Генералштабот на руската армија, Сергеј Рудски, изјавил дека Москва може да продолжи да и помага на Сирија и со испорака на системот С-300, работа која беше прекината пред неколку години, меѓутоа преговорите после американската агресија можат да продолжат.

САД, Велика Британија и Франција ја нападнаа Сирија во саботата заради наводно користење на хемиско оружје во градот Дума, иако Дамаск негираше каква било вмешаност во таков напад, непотребно бидејќи сите терористички групи во таа областа веќе капитулирале за време на нападот.

Сепак, извештаите покажуваат дека сириската воздушна одбрана успеала да  пресретне 71 од 103 проектили лансирани од страна на САД и сојузниците, вклучувајќи ги и ракетите Томахавк и водени ГБУ-38 бомби.

Во моментов, најнапредниот против-воздушен систем кој го има Сирија е рускиот “Pancir-S1”, кој ги уништуваше израелските беспилотни летала и проектили кои ја гаѓаа територијата на Сирија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име