holandija

Спречен напад на Турски конзулат во Ротердам

Холандските обвинители денеска објавија дека биле уапсени четворица мажи  осомничени за планирање на напад врз турски конзулат во Ротердам. Обвинителството уапсените ги идентификувало како Холанѓани со потекло од Мароко, а за докази за подготовка на напад дошле со прислушкување на маж кој бил приведен минатата година.

Тројцата ќе бидат изведени пред судијата оваа недела, додека четвртиот е уапсен во Белгија и ќе биде екстрадиран, објави агенција Ројтерс.

Извор:(Vijesti / ФЕНА)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− 3 = three

%d bloggers like this: