amerikanski vojnici

САД, наместо своите војници, во Сирија ги повикува арапските сили

Американскиот медиум The Wall Street Journal пишува дека администрацијата на Доналд Трамп планира да го замени американскиот воен контингент во Сирија со војници од арапските земји.

Според извори на WSJ, новиот Советник на Трамп за национална безбедност, Џон Болтон, неодамна по телефон разговарал со в.д директор на разузнавачките служби во Египет, генералот Абас Камел, за да утврди дали Каиро има намера да учествува во операционализацијата на најновиот план на САД. Белата куќа, исто така, им се обратила на Саудиска Арабија, на Катар и на Обединетите Арапски Емирати, со барање да обезбедат милијарди долари за реконструкција на северен дел од Сирија, а, исто така американската администрација сака овие земји да ги испратат своите војници во тој дел од Сирија.

WSJ наведува дека целта на оваа иницијатива е да се избегне појава на “безбедносен вакуум во сферата на Сирија”, кој би можел да дозволи враќање на борците на “исламската држава”.

Чарлс Листер, висок истражувачки соработник на Институтот за Блискиот Исток, вели дека свикувањето на нови сили е проблематично бидејќи “Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати продолжуваат со воено присуство во Јемен, а Египет не сака да ја заштити територијата која не е под надзор на Претседателот Башар Асад “, рече WSJ. Исто така, тој смета, дека арапските земји не сакаат да ги испратат своите војници во Сирија, освен ако во неа нема американски сили.

Порталот Геополитика News соопшти дека овие тврдења од WSJ се реални, бидејќи веќе неколку пати пишувал за новите планови во Сирија, вклучувајќи го и формирањето на влада во Дамаск, независна административно-територијална единица во Сирија, источно од реката Еуфрат. Првично, Пентагон се потпре на претежно курдските единици на СДФ, кои, со помош на коалициските воздушни сили предводени од САД, го ослободија тој дел од Сирија од борците на ИСИЛ. Меѓутоа, во тоа време, јасно ги посочивме вистинските проблеми на потпирање на САД исклучиво на курдските сили, бидејќи Курдите драстично излегоа надвор од рамките на нивниот вистински тесен територијално-етнички простор на северот од Сирија, долж границата со Турција. Покрај тоа, јасно ја истакнавме исконската нетолеранција на Курдите и Арапите, кои порано или подоцна ќе се спротивстават на курдското окупација на нивната земја во источниот дел на Сирија. Поради тоа, Американците жестоко побараа замена за курдските борци во тој дел од Сирија, првенствено во тренинг-камповите на “бунтовничките” борци во Јордан, како и во сирискиот град Ат-Тан, кој се наоѓа на границата на таа земја со Јордан и Ирак. Сепак, оваа замена на курдските сили се одвива многу бавно, а во меѓувреме сириската армија (ама и турција во зоната на курдската енклава Африн) ги ослободи најголемите делови од поранешните упоришта на бунтовниците во таканаречените ” зони на деескалација и ги стави во уставно-правниот поредок на земјата. Потоа, Дамаск го објави целосното ослободувањето на Сирија (од тука се појави и сценариото со употреба на хемиско оружје во Дума, откако сириската армија речиси целосно го ослободила Источна Гута, како и последователниот воен договор на САД, со кој се настојува да се забави сириското напредување и работите повторно од почеток да се стават во рамките на процесот на преговори под покровителство на ОН). Сепак, руското постојаното одбивање на водење на јалови преговори на легитимната влада во Дамаск со скршените и на друг начин нарушени опозициски сили, кои никогаш не вродиле со плодни, освен што периодично престанаа да се борат, што одредени групации редовно го искористувале за враќање на нивните исцрпени и поларизирани сили, и сè се враќало на почетокот на конфликтот, како и на решителниот став на Москва дека по нападите на САД и Велика Британија во Сирија во саботата ќе продолжат да ја зајакнуваат сириската армија и да го поддржат Асад, ќе ја присилат, еднаш и засекогаш, да ја сменат стратегијата на САД за Сирија и одново да принудуваат, по кој знае пат, на промена на американската “стратегија“ за Сирија.Најавата на Трамп за повлекување на американската војска па и изјавите на американските воени и разузнавачки кругови на САД дека тоа не доаѓа во предвид, како и повторените соопштенија на Белата куќа за повлекување на американските сили, се ништо друго освен пропагандни потези.

Заплашувањето од страна на Трам за некакво повлекување на американската војска има за цел да ја принуди Саудиска Арабија да ги финансира идните американски воени чекори во Сирија. Но, Ријад веќе ја финансира обуката на борци од Американско-британско-јордански борби во камповите во Јордан и Ат-Танфу, им помага на бунтовничките исламистички сили во Сирија, ја финансира кампањата во Јемен, како и нејзините лојални либиски сили во врска со официјалната влада во Триполи. Тешко е да се поверува дека Ријад во такви околности ќе се согласи со последниот план да испрати свои војници во Сирија, исто како Египет и ОАЕ. Можеби не толку поради големите финансиски трошоци, или заради непријатната ситуација во која неочекувано влезе војната во Јемен, поради едноставниот факт – во Сирија “орото го води” Москва, а тука е и Иран. И во таквата опасна војна игра со Русија, арапските лидери, без разлика колку и да се лојални на САД, нема да си дозволат да влезат во таа игра. На крајот на краиштата, Америка е многу далеку од тој “жежок котел”.

Извор:geopolitikanews
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− four = 4

%d bloggers like this: