szo

И покрај обвиненијата на Париз, делегација на СЗО прва влезе во Дума

Париз ја обвини Русија и Сирија дека го спречуваат влегувањето на тимот на Организацијата за забрана на хемиско оружје (OPCW) во Дума и на местото на наводниот хемиски напад заради кој со ракетни напади беше казнет сирискиот претседател Башар ал-Асад.

(Ажурирано во 20:00 часот) Агенциите известуваат дека експертите од Организацијата за забрана на хемиско оружје (OPCW) влегле во областа на наводниот хемиски напад во Дума.

“Пронајдовме проектил со одредена големина, ама не експлодира. Тоа беше како некој да го оставил и да го отворил. Не е фрлен од авионот. Ништо не можевме да видиме. Бевме во подрумот и некој да дојдеше и нè убиваше не би знаеле “, изјави Халид Махмуд Нусеир, сведок на наводниот хемиски напад.

Значи, на инспекторите на Организацијата за забрана на хемиско оружје овозможено им е да влезат во Дума, а на влез чекале заради безбедносни причини.

“Сигурно ќе има последици. Ги губиме последните остатоци од доверба во своите западни партнери кои претпочитаат дејствувавање врз основа на чудната логика дека доказот е казна. Прво казни какви што направија во Салисбери и потоа чекаат Скотланд Јард да ја заврши истрагата. Прво ја казнуваат Сирија заради Дума, а потоа чекаат инспекторите да го посетат посетат. “Доказ” за казнување е она што го спроведуваат западните земји “, изјавил рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

“Во моментов, Русија и Сирија сé уште го забрануваат пристапот на инспекторите на OPCW кои пристигнаа во Сирија на 14 април. Многу е веројатно дека доказите и главните елементи исчезнаа “, изјави ова утро француското Министерство за надворешни работи.

Париз смета дека е важно Сирија да обезбеди “целосен, директен и неограничен пристап до местото на инспекторите на OPCW, на луѓето или документите за испитување и истрага”.

Во меѓувреме, францускиот претседател Емануел Макрон, зборувајќи на состанокот на Европскиот парламент во Стразбур, изјави дека Париз ќе одржи дијалог со Русија и со други земји за да се најде сеопфатно и сеопфатно решение за Сирија.

Тој истакна дека “Франција ќе продолжи да работи на развојот на политичко сеопфатно решение за Сирија”.

“Им се работи на сите, од Русија, Турција, Иран, како и сирискиот режим и сите опозициски сили да ја градат иднината на Сирија”, истакна Макрон.

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека нападот врз Сирија е направен во пресрет на работата на стручњаците на OPCW, а после нападот тие, сепак, ја потврдија подготвеноста да спроведат истрага за наводниот хемиски напад во Дума и пристигнаа во Сирија.

Во саботата мисијата на Организацијата за забрана на хемиско оружје (OPCW) пристигна во главниот град на Сирија и се очекува наскоро да почне да работи на наводниот хемиски напад во Дума. Истиот ден, портпаролката на Руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека Дамаск го одобри доаѓањето на инспекторите на OPCW, одбивајќи да ги спречи гласините дека ја блокираат работата на мисијата.

Делегацијата на Светската здравствена организација влезе во Сириска Дума

Duma sirijaФОТО: Дума, Сирија

Кратко по изјавата од Париз, денеска попладне, делегација на Светската здравствена организација (СЗО) влезе во Сириска Дума.

Претходно портпаролот на СЗО, Тарик Јашаревиќ, изјави дека не може да потврди дека имало хемиски напад, бидејќи оваа светска организација нема луѓе на теренот, а сите информации кои ги има ги добила од партнерската организација од турскиот град Газиантеп, кој е во контакт со белите шлемови и активисти кои биле во Дума, додека градот беше во рацете на група Џаиш Ал Ислам.

Денес делегацијата на Светската здравствена организација конечно влезе во Дума, а меѓу експертите е и министерот за здравство на Сирија, д-р. Низар Јазиги.

Светската здравствена организација (СЗО) на 11 април објави дека не може да ја потврди употребата на хемиско оружје во Дума, и покрај тоа што медиумите известуваат за “лица со знаци на изложеност на токсични супстанции на кои им е пружена медицинска нега”.

Новинарите на американскиот телевизиски канал One America News, кои имаат дописници во Источна Гута, велат дека не нашле никакви знаци кои би ја потврдиле верзијата за хемискиот напад. Локалното население им кажало дека некои луѓе влегле во болница и снимале се со камера, и одеднаш почнале да викаат “како дојде до хемискиот напад”.

ВИДЕО – Извештај на еден американските новинар за One America News

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


8 × = sixteen

%d bloggers like this: