Во САД, речиси 207 милиони јајца се повлечени од пазарот заради страв од салмонела, јавуваат федералните власти. Станува збор за бактерија која предизвикува сериозна болест и смрт, особено кај децата и постарите лица.

Фармата Роуз Акре е вистинска индустрија бидејќи произведува 2,3 милиони јајца дневно, кои ги снесуваат околу 3 милиони носилки. Сепак, големината на фарма не значи безбедност, но од една страна, на една таква фарма лесно може да дојде до катастрофа. Фирмата неодамна ги покани корисниците да ги вратат купените јајца пред неколку дена. Акцијата за враќање на јајцата се случи пред неколку недели во областа Хајд, Северна Каролина, стои во изјавата на Федералната администрација за храна и лекови (ФДА). Дваесет и двајца луѓе со салмонела, наводно, биле заразени на источниот брег на САД. Меѓутоа, никој не е мртов.

Јајцата произведени на фармата се дистрибуираат во продавници и ресторани во Колорадо, Флорида, Њу Џерси, Пенсилванија, Вирџинија, Западна Вирџинија, Северна Каролина и Јужна Каролина. Повлечените заразени јајца биле продавани под брендови како што се Great Value, Country Daybreak, Glenview et Food Lion.Салмонелата е болест која може да се пренесе директно или индиректно помеѓу животните и луѓето. Чести симптоми на салмонела кај мажите се треска, дијареја и грчеви во стомакот. Ако бактеријата ја инфицира крвта во нашите вени, таа може да биде опасна по живот.

Во храна, бактериите најчесто се наоѓаат во јајца и сурово свинско месо, мисирка и пилешко. Потоа може да се шири преку контаминирана храна. Подолгите практики за готвење и добра хигиена во кујната можат да го спречат или намалат ризикот од контаминирана храна. Сепак, секоја година во Европската унија се јавуваат повеќе од 100.000 случаи на салмонела.

Иако големите фарми изгледаат безбедно, голема количина живина на едно место може да предизвика големи здравствени проблеми, како што може да се види од американскиот пример.

Извор:logicno.com

Откажи одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име