studenti

Москва ги повика руските студенти да се вратат во земјата

Руската владина агенција ги повика Русите кои студираат на универзитетите во странство да се вратат дома за да ги продолжат студиите, а се во рамките на кампањата која е поврзана со се позаострените односи меѓу Москва и Западот, објави Радио Слободна Европа на англиски јазик.

Rossotrudnichestvo, тело кое задолжен за надгледување на благосостојбата на Русите кои живеат во странство, започна нова маркетинг кампања на 16 април под наслов “Многу сигурно Добредојде”.

Името се чини дека е инспирирано од ставот на британската премиерка Тереза ​​Мај, која изјави дека е “многу сигурно” дека Русија е одговорна за труење на поранешен руски двоен агент во Англија.

“Како што знаеме, домашната политика во неколку земји, а особено во Европа, се повеќе добива антируски карактер. Мораме да го истакнеме негативното влијание на русофобните ставови кои намерно ги ограничуваат активностите на нашите сонародници”, изјавил тој за РИА Новости, неименуван официјален претставник “Росототрудништво”.

Околу 60.000 Руси студираат надвор од земјата во 2014 година, податоци од Министерството за образование и наука.

Генри Сардарјан, декан на Одделот за менаџмент и политика на Москва МГИМО, еден од водечките универзитети во Русија, вели дека неговиот факултет, како и остатокот од Русија, е подготвен да ги прифати Русите да продолжат со студиите дома.

Позната под претходното име како Федерална агенција за ЦИС (Заедница на независни држави), сограѓани во странство и меѓународна хуманитарна соработка, Росототрудништво постои со години.

Некои западни разузнавачки агенции се сомневаат дека оваа агенција е (дел од Министерството за надворешни работи) се користи како фронтална организација за руска шпионажа и регрутација.

Руските односи со Запад, кои се влошија со текот на годините, уште повеќе се заострија од инцидентот во кој со нервен агенс беше затруен, Сергеј Скрипал, поранешен руски офицер за воено разузнавање осуден за шпионирање за Велика Британија во 2000-тите и подоцна депортиран од Русија. Британската премиерка Тереза ​​Мај ја обвини Москва за инцидентот, кој исто така ја погоди и ќерката на Скрипала, Јулија.

Во услови на тензии во односите меѓу Русија и Западот, Москва издаде периодични предупредувања до руските граѓани за опасностите со кои можат да се соочат надвор од земјата.

Во 2016 година, руските медиуми објавија дека владата им наложила на владините претставници и на други официјални претставници да го прекинат својот живот во странство.

Меѓу истакнатите претставници на руската влада и членовите на бизнис-елитата чии деца студираат на западните универзитети се децата на министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пратениците во Дума Сергеј Железнак и банкарите поврзани со Кремљ Петре Авен и Михаил Фридман.

Ќерката на Песков, Јелисавета, предизвика негодување во 2016 година, кога објави остри коментари на нејзиниот Instagram, во кој изјавила дека научила повеќе за една година што студира во Франција отколку за исто време додека студирала на Московскиот државен универзитет, кој е една од водечките руски училишта .

Во меѓувреме, за западните студенти – особено Американците – за студирање во Русија станува потешко.

Во јануари, Стејт департментот издаде предупредување за патниците во кои Русија беше наведена како една од најопасните земји во посета, особено поради тероризам и малтретирање.

Заради тоа Универзитетот Стенфорд, во Калифорнија, ја прекина студиската програма во Русија.

Сепак, Асоцијацијата за словенечко, источно-европско и евроазиско истражување, организација со седиште во Питсбург, фокусирана на регионални студии, рече дека многу од нејзините членови на програмата продолжуваат со студирањето во странство.

Извор:(Vijesti / ФЕНА)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


six − = 0