Турскиот претседател Реџеп Тајип Ерган изјавил дека теророт на натпреварот Фенербахче-Бешикташ некој го организирал и дека тоа не можело да се случи само од себе, објави агенцијата Анадолу (АА).

Ердоган денес на одговори на новинарски прашања во Истанбул , ги коментирал синоќешните нереди на натпреварот помеѓу Фенербахче и Бешикташ, заради кои натпреварот беше прекинат во второто полувреме.

-Теророт на трибините некој го организираше. Ова не можеше да се случи сам по себе. Невозможно е да се опрости она што му е направено на тренерот Шенол (Шенол Ѓунеш, тренер на Бешикташ). Зборував со него “, рекол Ердоган, додавајќи дека разговарал и со претседателите на двата клуба Азиз Јилдирим (Фенербахче) и Фикрет Орман (Бешикташ).

По резултатот 2: 2 на Водафон Парк, Фенербахче беше домаќин на тимот на Бешикташ на стадионот “Шукре Шаракоглу” во Истанбул минатата ноќ како реванш меч. Натпреварот беше прекинат во 57. минута поради немири, при резултат 0: 0.

Судијата Мете Калкаван одлучи да го прекине натпреварот откако навивачите на на Фенербахче тренерот на Бешикташ Шенол Ѓунеш го погодија во главата со метален предмет.

Турскиот тренер се здоби со повреда, поради што во соблекувалната му биле поставени пет копци на главата, по што бил префрлен во болница каде што ја поминал вечерта. Тој беше пуштен рано ова утро од болницата.

Извор: faktor/AA