sirija-napadi

Ирачки авиони ја нападнаа ИД во Сирија, 36 мртви

Ирачката армија изврши воздушни напади врз позициите на Исламската држава во Сирија, во која беа убиени 36 екстремисти, меѓу кои и некои од лидерите во Сирија.

Тоа за Ројтерс денес го изјави портпарол на ирачката армија.

Тој рече дека ирачките воени авиони ја нападнаа фабриката за експлозиви на исламската држава и други позиции во Сирија по нападите на 19-ти април.

Ројтерс вели дека ова е еден од ретките воздушни напади што Ирак ги извршил надвор од своите граници.

Извор:cdm
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


8 − = four