Во средината на мај американскиот претседател Доналд Трамп мора да донесе одлука дали САД и понатаму ќе бидат дел од нуклеарната спогодба со Иран или ќе излезат од неа. Редовно продолжување на договорот што Иран го постигна со САД, Франција, Германија, Велика Британија, Русија и Кина, е дел од договорот според кој инспекторите на Меѓународната организација за атомска енергија (ИАЕА) поднесува извештај на “шесторката”, а земјите од оваа група за возврат го продолжуваат документот за следниот период предвиден за повторна инспекција на иранските нуклеарни постројки. ИАЕА, во сите извештаи, потврди дека Техеран ги почитува сите одредби на договорот.

Техеран одлучи да ја ограничи својата нуклеарна програма во замена за отстранување на санкциите, од кои повеќето беа укинати во јануари 2016 година. Но, американскиот претседател Доналд Трамп смета дека има сериозни недостатоци во нуклеарната спогодба со Иран, што им даде ултиматум до 12 на Франција, Германија и Велика Британија недостатоците на документите да ги поправет или САД ќе се откажат од договорот.

Министерот за надворешни работи на Иран, Мохамед Џавад Зариф, изјави дека Техеран може да преземе низа мерки, вклучувајќи и продолжување на нуклеарните активности, доколку САД излезат од нуклеарниот договор, истакнувајќи дека Тегеран овие мерки веќе ги има подготвено.

“Се разбира, светските земји не можат да побараат од Иран да се придржува до оваа спогодба, ако не се придржува и другата страна,” изјавил Зариф во интервју за американската телевизија СБС.

Првиот човек на иранската дипломатија истакна дека изјавата на директорот на ЦИА, Мике Помпео, на сослушувањето во Конгресот, кој потврди дека иранската нуклеарна програма е мирољубива ќе остане како “закаснето признание“, ама сепак ќебиде потврда дека сакнциите против Иран се усвоени без и било какви правни докази.

Европската унија, со Русија и Кина, секако, остро се спротивстави на намерата на Трамп, но не е сигурно дали Емануел Макрон, Ангела Меркел и Тереза Меј ​​може да успеат да се откажат од притисоците на Белата куќа, која и самата е под влијание на еврејското лоби во САД и АИПАК , која во Америка “се грижи” за добрите односи со Израел.

Имено, повеќе од 500 парламентарци од Велика Британија, Франција и Германија објавија отворено писмо во кое се повикуваат Конгресот да стори сé што е можно за спасување на нуклеарната спогодба со Иран и да се осуди намерата на американскиот претседател Доналд Трамп да излезе од договорот.

Заединичкиот апел на европските претставници им беше упатен на американските законодавци на 19-ти април, објавен е во британскиот весник “Гардијан”, на германската весник Дер Спигел, американскиот The New York Times и францускиот Le Mondeu.

Авторите на апелот, исто така, бараат од администрацијата и лично од американскиот лидер Доналд Трамп да го разгледа својот став пред 12-ти мај.

“Американската влада тврди дека ќе се повлече од општата заедничка спогодба, иако Иран останува предан на сите законски обврски”, се наведува во писмото.

Парламентарците од трите најголеми европски земји истовремено предупредуваат за можни “кобни последици” во случај на американски прекин на договорот и на Исламската Република.

Техеран одби да преговара за ревизијата на овој меѓународен документ. Министерството за надворешни работи на Иран соопшти дека договорот нема да се поврзе со “било кое друго прашање”, како што е Иранскиот ракетен програм, инспекции на објектите на Иран, за кои се знае дека во нив немало никакви нуклеарни активности или било која друга желба на Доналд Трамп, подобро кажано Израел.

Претходно, министерот за надворешни работи на Иран, Мохамед Џавад Зариф, изјави дека акциите на американскиот претседател Доналд Трамп “претставуваат очајнички обид за поткопување на нуклеарното договор”, истакнувајќи дека тој не може да се ревидира.

Откажи одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име