grcija

Грција го одби предлогот на Ердоган за размена на војници

Грчката влада денеска го отфрли предлогот на Турција за размена на двајца грчки војници приведени во почетокот на март поради илегално влегување во Турција за осум пребегнати турски војници, кои Анкара ги обвини за учество во обидот за пуч во јули 2016 година.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека двајца грчки војници можат да се вратат во својата земја, доколку Атина екстрадира осум турски војници кои наводно учествувале во обидот за пуч.

Ердоган повика смирување на тензиите и на двете земји во Егејскиот Море.

Влада во Атини изјави дека, и покрај позитивните делови на Ердоган, таквиот предлог е неприфатлив.

Грчкиот суд одлучи дека турските војници нема да имаат праведна судска постапка во Турција.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


6 + = eight