izraelska vojska

Израелските сили на Западниот брег приведоа 19 Палестинци

Израелските сили приведоа најмалку 19 Палестинци на окупираниот Западен Брег.

Израелската армија ја потврди  веста за апсењето на лицата кои наводно биле  поврзани со палестинското движење Хамас.

Во соопштението исто така се наведува дека на Западната Брег се затворена е и една печатница, кој бил обвинет за печатење  пропаганди материјали.

Израелските сили продолжуваат со операциите во палестинските населби, а моментално во израелските затвори има најмалку 7.000 Палестинци.

Меѓу затворените Палестинци има најмалку 350 малолетни лица и 62 жени.

Извор:(trt.net.tr)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ 9 = twelve