tomahavk

Русија има намера да го проучи американскиот Томахавк, запленет во Сирија

Русија планира да ги испорача своите најнови системи за воздушна одбрана на Сирија, во блиска иднина, објави агенцијата РИА Новости, цитирајќи го рускиот министер за одбрана, објави Ројтерс.

Русија е главниот сојузник на режимот на Асад во седумгодишната војна во Сирија.

Исто така, Министерството додаде дека имаат намера да го проучат американскиот проектил “Томахавк”, кој ги запленија сириските сили во неодамнешните напади. Со намера да ги подобрат руските ракети, јави агенцијата.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2 + three =