saudiska arabija

Ријад: Катар мора да испрати војска во Сирија и така да ја плати американската заштита

Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал Џубеир, вчера изјави дека Катар мора да ги плати трошоците за американско воено присуство на територијата на Сирија и поради тоа мора да испрати војници во арапската земја разрушена од војната, предлог кој беше усвоен претходно овој месец, според кој коалицијата на заливските монархија на север од Сирија, вообластите во кои сега се распоредени американските војници, треба да го испратат својот воен контингент.

“Катар мора да плати за американското воено присуство. Во Сирија, тој мора да ги испрати своите воени сили пред американскиот претседател да ја укине неговата заштита на Катар “, изјавил саудискиот министер, пренесува официјалната агенција на Саудиска Арабија (СПА).

“Заштитата” за која зборува Саудиска Арабија всушност значи присуство на американска воена база во областа на Катар. ” Повеќе од 11.000 американски војници се распоредени во воздухопловната база Ал-Удеид и таму се од 2001 година.

Адел Ал Џубеир дури и го предупредил на Катар дека ако се случи тоа, односно ако САД ја повлечат својата поддршка за Доха, “режимот на Катар ќе падне за помалку од една недела”.

Овие изјави доаѓаат откако Доналд Трамп инсистираше на тоа што поскоро да повлече речиси 2.000 американски војници од Сирија, но ги замоли неговите партнери од Блискиот Исток, вклучувајќи ја и Саудиска Арабија, со “милијарди долари и голем број војници” да придонесат за воспоставување стабилност во Сирија.

Саудискиот министер Ал Џубеир потврди на 17 април потврдил дека Ријад преговара со Вашингтон за можно испраќање на копнените сили на про-саудиската арапска коалиција во Сирија.

Дамаск ги осудува сите такви и слични изјави, а присуството на американските војници и нивните сојузници во Сирија го нарече тоа кршење на суверенитетот на Сирија и дека крајната цел на овие акции е да се продолжи кризата во арапската земја.

Во овој случај, пораката на Адел ал Џубеира може да се толкува како ултиматум, бидејќи дипломатските односи меѓу Саудиска Арабија и Катар се многу лоши, откако саудискиот режим, заедно со Бахреин, Обединетите Арапски Емирати и Египет, одлучија да воведат економска блокада за наводна поддршка на тероризмот и ја изолираа Доха.

Извор:logicno.com
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


4 + nine =