Израелскиот министер за одбрана, Авигдор Либерман, со поканата на Салах да пристапи на израелската војска предизвика бран на критики и саркастични коментари.

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман ја покани египетската фудбалски суперѕвезда Мохамед Салах да се приклучи на израелската армија.

Либерман овој свој повик го објавил на Твитер, кој предизвика бран критики и саркастични пораки меѓу Арапите и Израелците.

По завршувањето на натпреварот помеѓу англискиот Ливерпул и италијанската Рома во вторникот, во кој Салах го предводеше својот тим во голема победа над Рома од 5-2, израелскиот министер напишал на Твитер: “Јас веднаш ќе го повикам началникот на Генералштабот да му пренесам веднаш да го прими Мохамед Салах Израелската армија “.

Министерот, исто така, го фалеше англискиот фудбалски клуб, велејќи: “Ливерпул е одличен клуб, но јас сè уште ја претпочитам израелската армија”.

Салах, наречен “мала фараон”, го привлече вниманието со својата игра во првиот натпревар на полуфиналето на Лигата на шампионите, постигнувајќи два гола и исто толку асистенции.

Фановите: Салах е арапска ѕвезда и муслиман

Бројни љубители на Салах од арапските земји, кои на Твитер го изразија своето воодушевување на овој египетски фудбалер на Твитер, одговориле на забелешките на Либерман, велејќи дека Салах е египетска и арапска ѕвезда и муслиман, заради што не може да прифати нормализација на односите со израелските окупатори.

Ахмад Тиби, арапски застапник во израелскиот Кнесет, одговори на повиците на Либерман: “Без Арап, нема голови, не само во израелската репрезентација, туку и во Ливерпул. Сватете веќе еднаш. ”

“Сигурен сум дека Салах со задоволство би се сретнал со г-дин Либерман. Тој ќе биде среќен да знае на кој снајперист министерот има намера да му додели орден на честа и какви се неговите планови за бомбардирање на браната Асуан “, додал Тиби во својата втора објава на Твитер.

Расправите потикнати од изјавите на израелскиот министер на Твитер го привлекоа вниманието на голем број израелски медиуми и новинари, а многу од нив реагираа со саркастични коментари.

Извор: агенции

Откажи одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име