Арапската лига денеска ја поздрави резолуцијата усвоена од Европскиот парламент во која се осудува израелското насилство против невооружените демонстранти во блокираниот Појас Газа, соопшти ВАФА. Во соопштението за медиумите, Арапската лига ја истакна важноста на таквата одлука, која ја вклучува осуда на намерното убивање на цивили за време на големиот марш во Газа . Европскиот парламент, со мнозинство гласови, усвои нацрт-резолуција со која се осудуваат нападите врз цивилите кои учествуваат на протестите и повика на независна и транспарентна истрага за гушење на ненасилни протести.

Резолуцијата беше усвоена со 524 гласови и нагласи дека Палестинците имале право на мирни протести и повикаа на воздржаност и го истакнаа приоритетот за ставање крај на ескалацијата на насилството и спречување на страдањата на луѓето. Исто така, резолуцијата бара итно и безусловно деблокирање на Појасот Газа.

Извор:(Vijesti/FENA)

Откажи одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име