erdogan

Реџеп Тајип Ердоган и официјално кандидат за претседател на Турција

Владејачката партија во Турција АКП и официјално го номинираше актуелниот лидер на таа земја, Реџеп Тајип Ердоган, за претстојните претседателски избори.

Сите 316 членови на парламентарната група на АКП гласаа за Ердоган како кандидат за претседател на Република Турција.

Турските претседателски и парламентарни избори се закажани за 24-ти јуни, откако Ердоган повика на предвремени избори една година претходно, велејќи дека Турција треба да се пресели од парламентарниот систем во извршно претседателство.

Малку пред една година во Турција се одржа референдум за претседателскиот систем во Турција, давајќи му на претседателот моќ да назначува потпретседатели, министри, високи функционери и судии и да има моќ да го распушти парламентот, да издаде декрети и да прогласи вонредна состојба во Турција .

Извор:Klix

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× five = 25