netanjahu

Израел: подготвени сме за војна со Иран

- Решен сме да ја спречиме иранската агресија против нас, дури и ако тоа значи конфликт. Подобро сега отколку подоцна “, изјавил Нетанјаху на состанокот на владата.

Тој изјавил дека Иран и` доставил напредно оружје на Сирија “за Израел да стане цел на напади на бојното поле, но и дома”.

- Не сакаме ескалација, но ние сме подготвени за било каква евентуалност – истакна Нетанјаху.

Израел во неколку наврати предупреди дека нема да го толерира постојаното воено присуство на Иран во соседна Сирија, објави Blic.rs.

Експертите изразија уверување дека Израел е одговорен за неодамнешните воздушни напади врз воени бази во Сирија, каде што беа убиени ирански војници, поради што Техеран објави дека ќе се одмазди.

Израел не ја потврдил или негираше вмешаноста во нападите.

Извор:sandz
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


one + = 2