turcija-nato

Турција ќе возврати доколку САД забранат испорака на оружје

Турција ќе возврати доколку САД постапат според предложениот закон и прекинат испораката на оружје на оваа земја, изјавил турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, објави Ројтерс.

На крајот од неделата беше предложен закон за одбрана, вклучувајќи и привремена забрана за испорака на оружје за Турција.

Чавусоглу за Сн-Ен-Ен Турк изјави дека таквите мерки ќе бидат погрешни, нелогични и би ги прекршиле односите на сојузниците на НАТО.

Ако САД наметнат санкции врз нас, Турција ќе воврати. САД треба да се откажат од ова - изјавил турскиот министер за надворешни работи.

Извор:sndlive
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− 3 = zero