saudi-trapm

Саудиска Арабија ја поздрави одлуката на Трамп

Саудиска Арабија и нејзините сојузници ја поздравија одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да се повлече од договорот со Иран, сметајќи го тоа како политичка победа, објавија Ројтерс. Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин претходно изразија загриженост за иранската балистичка програма и нејзината поддршка за милитантните групи.

“Париз и Лондон можеби не сакаат да ја прифатат одлуката на Трамп, но за да се почувствуваат да дојдат под директна иранска закана”, пишува весникот на англиски јазик “Arab News” во написот под наслов “Договорот е мртов”.

Саудискиот бизнисмен Зиад, според Ројтерс, вели наведува дека била вистинска одлука на кралството да го оспори договорот со Иран, бидејќи не го спречи Техеран да го шири своето негативно влијание во регионот.

“На секои неколку дена ракети од Јемен се насочуваат врз нас и имаме доказ дека тие се направени од Иран. Тие се мешаат во Сирија, Јемен, Мароко, ако тоа не им пречи на другите, нас ни пречи”, рече тој.

Саудиската армија денеска пресретнала два проектили лансирани во главниот град Јемен.

Иранскиот министер за надворешни работи Анвар Гаргаш претходно изјави дека договорот го зајакна Иран чија “балистичка програма стана офанзивна и наменета за извоз”.

Извор:(Vijesti. / ФЕНА)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


seven − 2 =