Заедно со сите важни настани од минатата недела, која заврши со повлекувањето на САД од иранскиот нуклеарен договор, важниот настан на Блискиот Исток беше целосно заборавен, кој ја менува рамнотежата на моќта во корист на “Оската на отпорот” која ја сочинуваат Иран, поголемиот дел од Ирак, Сирија, Хезболах и палестинските движења отпор.

Имено, во Либан, парламентарните избори се одржаа во неделата, со победата на политичкото крило на Хезболах. Ова се првите слободни и повеќепартиски избори што се одржуваат од 2009 година и беа спроведени во мир.

Конечните резултати ќе бидат објавени од Министерството за внатрешни работи на земјата во понеделник. Според првите неофицијални информации, коалицијата Хезболах и шиитското движење Амал добија 31 место. Самиот Хезболах освои 14 места и движењето Амал 17. Оваа коалиција, всушност, излезе со листата на Ал-Амал Вол Вафа, во преводот на “Надеж и лојалноста”, а во неа биле и Либанската социјалистичка партија на Сирија (ССНП), Движењето Марад, Арапската ослободителна партија и движењето Мајд, главно од сунитските политички фракции.

Во либанскиот парламент, кој има 128 пратеници, оваа коалиција освои најголем број места.

Сепак, на нив многу добро можат да им се додадат и пратеници од другата партија по сила во парламентот, Христијанското слободно патриотско движење, кое го основаше сегашниот претседател на Либан, пензионираниот генерал Мишел Аун.

Слободното патриотско движење е стратешки сојузник на Хезболах и освои 17 пратенички места.

Вклучувајќи и други сунитски и христијански сојузници, Хезболах со своите сојузници има 67 парламентарни места, речиси половина од новото парламентарно собрание, што ќе му овозможи да ја избегне институционалната блокада што ја парализира земјата во изминатата деценија.

Дури и Катарската Ал Џезира признава дека Хезболах и неговите политички сојузници се најголемите победници на изборите, а Саад Харири беше прогласен за главен губитник, кој либанскиот народ го препозна како дестабилизирчки фактор во земјата и низ целиот регион.

Ал Џезира ја наведува втората бројка и наведува дека коалицијата Хезболах и движењето Амал освоила 29-то место во либанскиот парламент, што беше потврдено од неофицијални документи наведени од политичарите и локалните медиуми. Се очекува дека повеќе од 11 пратенички места да добијат другите политички партии кои се во сојуз со коалицијата Хезболах-Амал.

Хасан Насралах, лидерот на Хезболах, изјави дека резултатот од изборите е “национално достигнување” и како што рекол Насралах “дека Хезболах на изборите го постигна она на што се надеваше“.Коментирајќи ја политичката борба меѓу Хезболах и движењето за иднината, портпаролот на Саад Харири, либанскиот премиер Хасан Насралах, изјави дека “резултатите ќе покажат дека Бејрут е град на сите Либанци и главен град на отпорот, а не” сунитска тврдина “, како што биле повикани до денес.

Сликите во социјалните медиуми во понеделникот покажаа дека симпатизерите на Хезболах прославуваат на улиците на Бејрут и извадија големи плакати со фотографии на Саад Харири и неговиот покоен татко, поранешниот либански премиер Рафик.

Хезболах, Амал и нивните сојузници обезбедија повеќе од “опструктивната третина” потребна за да ги блокираат најважните одлуки на парламентот, изјавил за Ал Џезира за Кјелал Фегали, ветеран од либанско политичко новинарство.

На обичните законодавни седници за донесување на одлуки потребно е обично мнозинство од 65 застапнички гласови, а Хезболах, Амал и сојузниците тоа можат да го добијат во сојузништво со Слободното патриотско движење на претседателот Мишел Ауин.

Имено, Хезболах и движењето Аун го потпишаа Меморандумот за разбирање во 2006 година, откако Аун се врати од прогон и оттогаш се секогаш блиски сојузници. Ова е прв таков сојуз помеѓу главната политичка партија на христијаните од Маронит и шиитските политички партии во историјата на Либан.

“Хипотетичкиот сојуз на Хезболах, движењето Амал и другите фракции кои ги поддржуваат со Слободното патриотско движење на Аун ќе му дадат на Хезболах и Амала апсолутно мнозинство во парламентот”, рекол Фегали.

Најголем губитник е Саад Харири

Најверојатно најголем губитник на гласањето во неделата беше движењето Харири за иднината, кое освои само 21 место, што е голем пад ако ги земеме предвид последните 34 мандати во минатото.

Особено е значајно што Харири од Хезболах и Амал, ги изгубул областите во кои се во Бејрут, Саиди и Триполи каде традиционално победуваа сунитските кандидати.

Ал Џезира наведува дека Хари ги изгубил гласовите и заради бизарната епизода, во текот на која ја објави својата оставка од Ријад за да ја повлече откако се врати во Либан. Ова беше толкувано во либанските медиуми како киднапирање на премиерот од страна на Саудиска Арабија.

“Обложување дека Хари е неизбежен денес повеќе не е вистина”, изјави политичкиот аналитичар Сами Надер.

“Сега премиер може да биде и било кој секој сунитски кандидат кој има кредибилитет и легитимитет, па дури и Карами”, додал Надер, осврнувајќи се на Наџиб Микати, поранешен премиер и лидер на движењето Мајд или Фаисал Карами, лидер на Арапската ослободителна партија (АЛП).

Според уставот во Либан, претседателот мора да биде маронитски христијанин, премиер сунитски муслиман и претседател на парламентот шиит.

На прес-конференцијата во понеделникот, пред финалните резултати, Харири рекол дека ќе победи системот на старото мнозинство.

“Проблемот со овој закон за избори е тоа што многу луѓе не го разбираат”, рекол тој по поразот.

Сепак, Хезболах и Амал во коалицијата освоија голема победа, а вториот чекор е Христијанското слободно патриотско движење на претседателот Аун.

На изборите, Хезболах и движењето Амал постигнаа успех затоа што нивната програма беила поддржана од партиите на малцинствата, кои се приклучија на листата на Надеж и Лојалност нација низ целата земја. Така, беа примени гласовите на либанската Социјалистичка партија на Сирија (ССНП), Движењето Марати, Арапската ослободителна партија и Мајдските движења, кои во суштина се сунити.

Израел: Сите либанци се  Хезболах, и во војната, сите ќе ни бидат исти.

По објавувањето на резултатите, изборите биле коментирани и од страна на Израел. Израелскиот министер и член на Советот за безбедност на режимот во Тел Авив изјави дека победата на Хезболах на изборите значи дека Либан стана Хезболах и дека во можна војна Израел нема да го разликува Хезболах од државата Либан.

“Хезболах = Либан”, порачал во понеделникот Нафтали Бенет, десничарскиот министер во конзервативната коалициона влада на Израел.

“Израел нема да прави разлика меѓу суверената држава Либан и Хезболах и ќе го смета Либан за одговорни за каква било акција од нејзината територија”, рекол Нафтали Бенет.

Честитки до Либанците од Иран

Иранскиот главен советник за надворешна политика за победата на Хезболах на неделните избори во Либан изјавил дека ќе игра важна улога во иднината на регионот.

“Оваа голема победа, заедно со останатите победи на либанската нација против Израел, е големо достигнување”, изјавил во вторникот Али Акбар Велајати.

Велајати додал дека оваа победа е и победа на извршните и законодавните либански власти, бидејќи и претседателот и премиерот се избираат од парламентот.

Тој ја поздрави улогата на секретарот на Хезболах Хасан Насралах во голема победа, велејќи дека и покрај огромните напори на Саудиска Арабија и Израел да ги нарушат изборите, Насралах ги предводел народот до победа.

Главниот советник на Иран додал дека Израел и Саудиска Арабија сега се свесни дека огромната сума на пари потрошени на овие избори бил бескорисен труд и трошок.

Велајати истакнал дека победата на Хезболах ќе го зајакне Оската на отпорот во регионот и Сирија.

Тој, исто така, ги коментираше изборите што ќе се одржат следната недела во Ирак, велејќи дека “оската на отпорот” ќе го покаже својот полн потенцијал и дека Ирак ќе ја прослави својата победа “.

Со голема веројатна победа во ирачките избори на партии и движења блиски до Иран, со веќе воспоставени земјински врски од Техеран преку Багдад и Сирија до Медитеранот, тоа би значело дека оската на отпорот има политички легитимитет, било да е тоа за Израел и Саудиска Арабија или не.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име